Słuchowiska i filmy on-line

W latach 2020-2021, powstało blisko 300 filmów edukacyjnych i słuchowisk, które zrealizowaliśmy w naszym Teatrze. Filmy produkowane były pod kątem publikacji on-line.

Gdy wybuchła pandemia koronawirusa - tak jak wszystkie instytucje kultury – byliśmy zmuszeni zawiesić naszą stałą działalność artystyczną. Nie mogliśmy grać spektakli z udziałem publiczności, a Teatr świecił pustkami. Nie chcąc jednak pozostawiać naszych widzów bez kontaktu ze sztuką i edukacją, czyli tym, co jest naszą misją i podstawą działalności, rozpoczęliśmy działalność w sieci pod hasłem #zostań w domu, bądź w teatrze. Opracowaliśmy zupełnie nowe propozycje repertuarowe, na które złożyło się kilkanaście cykli – filmów przedstawiających różne tematy związane z teatrem. Cykle te zostały opracowane w oparciu o podstawy programowe przedszkoli i szkół oraz w porozumieniu z nauczycielami i przedstawicielami Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Opola. 27 marca 2020 r. w Międzynarodowy Dzień Teatru ,na stronie internetowej OTLiA, profilu na Facebook’u oraz kanale YouTube został wyemitowany pierwszy film pt. „TYGRYS W TEATRZE LALEK”.

Później, było już coraz bardziej różnorodnie. Od cyklu „Praca aktora od kulis”, poprzez „Alfabet teatru”, „Mity wczoraj i dziś”, „Rodzinne śpiewanie”, po słuchowiska oparte na baśniach Andersena czy twórczości Jana Kochanowskiego. Łącznie, w roku 2020 zostało opublikowanych 217 filmów, a w 2021 - 73 filmy. Zdecydowaną większość z nich, możecie nadal bezpłatnie obejrzeć na naszym kanale na You Tube.
 
Tutaj, na naszej stronie również będziemy stopniowo umieszczać te realizacje. Najpierw jednak przygotowujemy materiał pod kątem dostępności. Filmy, które się tu pojawią, będą zaopatrzone w audiodeskrypcję, napisy i tłumaczenie na polski język migowy. Prosimy więc o cierpliwość i wyrozumiałość.
Młoda kobieta mówi do mikrofonu na statywie. W ręku trzyma kartkę ze scenariuszem.

Słuchowiska i filmy on-line

Pierwszy raz w teatrze?

  • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

  • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

  • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
  • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
  • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

  • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
  • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
  • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
  • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
  • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.