Balladyna

Wiek: młodzież i dorośli spektakl
Balladyna

W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, sięgamy po tekst romantyczny – znakomity przykład literatury klasycznej. Osadzając dramat Słowackiego w świecie balansującym pomiędzy światem magicznym i współczesnym, chcemy ten aktualny i poruszający temat opowiedzieć, poszukując w nim sposobności do dialogu. Chcemy, by spektakl ten stał się dla młodzieży alternatywą dla powszechnych źródeł poznawania świata.

Realizacja spektaklu „Balladyna” adresowanego do młodzieży, ma być odpowiedzią na pogłębiające się potrzeby młodego odbiorcy, związane z problematyką dotyczącą kształtującej się emocjonalności i postawy wobec świata. Chcemy włączyć młodych odbiorców w dyskusję na temat wątków i zagadnień podjętych w dramacie: dobro/zło, prawda/kłamstwo, piękno/brzydota. Chcemy, aby nasza realizacja – będąca klasyką literatury, była realizacją bogatą w różnorodne środki wyrazu oraz poruszającą aktualne tematy. Dzięki jej odczytaniu w nowatorski sposób, wierzymy że uda nam się nawiązać dialog z młodzieżą, tak dziś bombardowaną popkulturą, nadmiarem bodźców i informacji ze świata zewnętrznego. Dzięki temu uda nam się trafić do widzów, dla których teatr nie jest miejscem poważnej i szczerej rozmowy o kondycji współczesnego człowieka, czy o zagrożeniach płynących z dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Nadchodzące terminy
bilety Ulgowy 35 zł Normalny 40 zł Grupowy 32 zł Grupowy min. 20 osób

Informacje podstawowe

 • premiera
 • czas trwania
  2 godz. 30 min (z przerwą)
 • Wiek: młodzież i dorośli

Realizatorzy

 • autor
  Juliusz Słowacki
 • reżyseria
  Konrad Dworakowski
 • scenografia
  Marika Wojciechowska
 • muzyka
  Piotr Klimek
 • asystent kompozytora
  Maciej Cempura

Obsada

 • Balladyna
  Karolina Gorzkowska
  Kobieta, długie ciemne kręcone włosy, ciemne oczy i śniada cera
 • Alina
  Anna Wieczorek
 • Goplana
  Aleksandra Mikołajczyk
  Kobieta, półdługie blond włosy z grzywką, szeroko uśmiechnięta
 • Kirkor
  Jakub Mieszała
 • Matka
  Agnieszka Zyskowska-Biskup
  Kobieta, półdługie blond włosy, jasna cera, niebieskie oczy
 • Grabiec
  Łukasz Bugowski
  Mężczyzna, dłuższe ciemne włosy związane w kucyk, ciemna cera, zarost
 • Fon Kostryn
  Jakub Kowalczyk
  Mężczyzna, krótkie blond włosy
 • Chochlik
  Andrzej Szymański
  Mężczyzna, krótkie siwe włosy
 • Skierka
  Zygmunt Babiak
  Mężczyzna, łysy, kozia bródka
 • Pustelnik
  Andrzej Mikosza
  Mężczyzna, dłuższe siwe włosy, siwy zarost
 • Filon, Goniec
  Tomasz Szczygielski
  Mężczyzna, krótkie jasne włosy, delikatny zarost

Trailer spektaklu

Grand Prix

Spektakl został laureatem ogólnopolskiego, VII Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Przedstawienie znalazło się w gronie 6. spektakli, spośród 35. propozycji zrealizowanych w teatrach całej Polsce. Wszystkie zwycięskie spektakle, zostały zaprezentowane podczas 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych / Klasyka Żywa, odbywających się w 2022 roku w Teatrze im. Jana Kochanowskiego.

Podczas 46. OKT, „Balladyna” zdobyła Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego, Zespołową Nagrodę Aktorską, a także Nagrodę Publiczności, którą widzowie przyznali podczas głosowania w social mediach.
Balladyna w słomianym wianku na głowie, gest zwycięstwa i złowieszczy uśmiech

Plakat do spektaklu

Autorką plakatu jest Paulina Szułkowska, studentka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Projekt powstał w ramach zajęć dydaktycznych z projektowania graficznego prowadzonych przez dr hab. Grzegorza Gajosa. Od wielu sezonów OTLiA współpracuje z Wydziałem Sztuki w tym zakresie, czego efektem są plakaty drukowane raz w roku do wybranych premier, których autorami są studenci Wydziału.
Kobieca dłoń oblana płynem. Plakat wykonany w czerwonych barwach.

Pierwszy raz w teatrze?

 • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

 • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

 • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
 • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
 • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

 • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
 • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
 • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
 • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
 • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.