Brzechwatorium

Wiek: dzieci od lat 7 spektakl
Brzechwatorium

Wiersze Jana Brzechwy zawsze miały niesamowitą moc. Przebija z nich wielka wyobraźnia i kreatywność autora. Jest w nich dowcip, mnóstwo emocji, mądrość i zaskakująca puenta, ale także rym i rytm, dzięki czemu wiersze są łatwe do zapamiętania. Recytują je najmłodsze dzieci, które uczą się ich na pamięć od swoich rodziców i dziadków. Niewątpliwie, Brzechwa to jeden z najbardziej znanych autorów klasyki polskiej (nie tylko!) dla dzieci. Nic więc dziwnego, że podczas poszukiwania najlepszej polskiej literatury, słowacki reżyser Marián Pecko, trafił na tę wartościową i wielopłaszczyznową twórczość. A jak się okazuje, poezja, która od lat popularna jest w naszym kraju, którą znamy z dzieciństwa i jako dorośli czytamy dzieciom, nie jest powszechna u naszych sąsiadów. I to jest jeszcze jeden powód, by nasze artystyczne poszukiwania ująć jako teatralny „zoom na Brzechwę”.

Skąd pomysł na tytuł „Brzechwatorium”? Jak przystało na twórczość poety, wyjaśnimy za pomocą rymów.

Brzechwatorium – laboratorium:  bo Duża Scena, na której przygotowujemy premierową realizację, to miejsce, gdzie bliżej przyglądamy się i badamy twórczość Jana Brzechwy. Poszukujemy zarówno tych mało znanych, jak i najbardziej popularnych utworów, jak np. słynna „Samochwała” czy uwielbiany przez najmłodszych „Entliczek-pentliczek”.

Brzechwatorium – repetytorium: bo wielu z nas tę poezję zna i pamięta! A jeśli przypadkiem znakomite wiersze nam umknęły, to wspólnie je sobie powtórzymy. Może wystarczy pierwszy wers, by resztę wyrecytować z pamięci?

Brzechwatorium – sanatorium: bo właśnie tam umiejscowimy akcję naszego spektaklu! A przedstawienie -  tak jak dobra poezja, muzyka i po prostu sztuka, może być lekarstwem na lepsze samopoczucie!

Podkreślając aspekt wielopokoleniowości, na nasz familijny spektakl zapraszamy całe rodziny. A szczególnie zaproszenie kierujemy do seniorów. Namawiamy wnuki, by zabrały na spektakl swoich dziadków i w ten sposób spędzili czas wspólnie, co dla wszystkich będzie ważne i wartościowe. Tą premierą, chcemy także powiedzieć najmłodszym, by zawsze pamiętali o swoich dziadkach i starszych rodzicach, odwiedzali, dzwonili i rozmawiali. Bo relacje i więzi są czymś absolutnie niezbędnym do dobrego stanu ducha, lepszego samopoczucia i tego, by zawsze - niezależnie od wieku - zachować w sobie uśmiech i radość dziecka!
bilety Ulgowy 27 zł Normalny 30 zł Grupowy 25 zł Grupowy min. 20 osób

Informacje podstawowe

 • premiera
 • czas trwania
  70 minut
 • Wiek: dzieci od lat 7

Realizatorzy

 • autor
  Jan Brzechwa
 • reżyseria
  Marián Pecko
 • scenografia
  Eva Farkašová
 • muzyka
  Robert Mankovecký

Obsada

 • Siostra Aniela
  Agnieszka Zyskowska-Biskup
  Kobieta, półdługie blond włosy, jasna cera, niebieskie oczy
 • Pani Piękna
  Anna Jarota
  Kobieta, jasne długie włosy, jasna cera, uśmiechnięta
 • Pani Miła
  Dorota Nowak
  Kobieta, półdługie włosy blond, okulary w ciemnych grubych oprawkach
 • Pani Mądra
  Mariola Ordak-Świątkiewicz
  Kobieta, krótsze włosy o rudawym odcieniu, bordowa szminka
 • Pan Zygmunt
  Zygmunt Babiak
  Mężczyzna, łysy, kozia bródka
 • Pan Jan
  Jan Chraboł
  Mężczyzna, krótkie siwe włosy
 • Pan Andrzej
  Andrzej Mikosza
  Mężczyzna, dłuższe siwe włosy, siwy zarost
 • Pan Tomek
  Tomasz Szczygielski
  Mężczyzna, krótkie jasne włosy, delikatny zarost
 • Pan Docent
  Andrzej Szymański
  Mężczyzna, krótkie siwe włosy

Trailer spektaklu

Spektakl brał udział w IX Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”

1 / 1

Pierwszy raz w teatrze?

 • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

 • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

 • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
 • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
 • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

 • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
 • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
 • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
 • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
 • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.