Mała Mysz i Słoń do pary

Wiek: dzieci od lat 5 spektakl
Mała Mysz i Słoń do pary

Nie trzeba nikogo przekonywać, że małe jest piękne… i ważne! Ale co zrobić, kiedy to małe – w przypadku naszego spektaklu rezolutna, choć strasznie zakompleksiona Mysz – w ogóle nie chce wierzyć w tę mądrość!?

Z pewnością trzeba dać jej do pary Słonia – takiego, co nie odnalazłby się w składzie porcelany i regularnie niszczy zastawę swoich przyjaciół, żeby oboje – z bagażem lęków, przekonań na własny temat i niepewności – wyruszyli w podróż w poszukiwaniu siebie samych i prawdziwej przyjaźni. Wędrówka, a zwłaszcza powrót do domu, pozwala im odkryć, jak bardzo świat jest różnorodny, jak ich wielkie problemy, wydają się znikome, gdy skupią się bardziej na innych, niż tylko na sobie.

Czasem trzeba powędrować na skraj świata, do najgłębszej Głębi Lasu, żeby odkryć prawdę, która leżała tuż obok – tę najważniejszą, która drzemie w nas. Niezwykle mądry spektakl, stworzony w oparciu o dowcipny tekst Marty Guśniowskiej, pokazuje jak łatwo jest wpaść w pułapkę egoizmu i zamknąć się na głosy innych. To także wyważona i pełna refleksji rozmowa z dziećmi na temat tolerancji, pokazująca, że w przyjaźni nie ma lepszych i gorszych – wszyscy, w całej swojej specyfice, są sobie równi. Lalkowi, barwni bohaterowie, snują opowieść, która ma jeszcze jedną – ogromną zaletę, pokazuje wagę komunikacji, mówi o umiejętności słuchania, widzenia rzeczywistości i wyrażania emocji. Nie ma współcześnie nic cenniejszego, jak pozwolić dzieciom skupić się na emocjach i przez chwilę zanurzyć w bajkowym świecie, przez który przeprowadzą ich barwni, bardzo wrażliwi przewodnicy.

Małe wielkie sprawy, wielkich i małych zwierząt okazują się bardzo bliskiej naszej – ludzkiej codzienności. Jest to bowiem spektakl opowiadający o niezwykłej wadze samoakceptacji i mądrości płynącej z patrzenia dalej niż na czubek własnego nosa.
bilety Ulgowy 27 zł Normalny 30 zł Grupowy 25 zł Grupowy min. 20 osób

Informacje podstawowe

 • Prapremiera
 • czas trwania
  1 godz.
 • Wiek: dzieci od lat 5

Realizatorzy

 • tekst z inspiracji utworem Karoliny Kalety pt. Strach ma wielkie... zęby!
  Marta Guśniowska
 • reżyseria
  Agata Kucińska
 • scenografia
  Anna Chadaj
 • muzyka
  Maja Kleszcz i Wojciech Krzak
 • asystentka reżysera
  Monika Reks

Obsada

 • Mysz
  Mariola Ordak-Świątkiewicz
  Kobieta, krótsze włosy o rudawym odcieniu, bordowa szminka
 • Słoń
  Andrzej Szymański
  Mężczyzna, krótkie siwe włosy
 • Sarna, Mrówka III, Sowa II
  Agnieszka Zyskowska-Biskup
  Kobieta, półdługie blond włosy, jasna cera, niebieskie oczy
 • Łoś, Wilk
  Łukasz Bugowski
  Mężczyzna, dłuższe ciemne włosy związane w kucyk, ciemna cera, zarost
 • Łoś II, Bóbr, Mrówka IV
  Zygmunt Babiak
  Mężczyzna, łysy, kozia bródka
 • Wiewiór, Ślimak, Mrówka I, Sowa III
  Tomasz Szczygielski
  Mężczyzna, krótkie jasne włosy, delikatny zarost
 • Sroka, Mrówka II, Sowa I
  Dorota Nowak
  Kobieta, półdługie włosy blond, okulary w ciemnych grubych oprawkach

Trailer spektaklu

Pierwszy raz w teatrze?

 • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

 • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

 • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
 • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
 • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

 • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
 • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
 • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
 • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
 • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.