Niektóre ballady i jakieś romanse Adama Mickiewicza

Wiek: młodzież i dorośli spektakl
Niektóre ballady i jakieś romanse Adama Mickiewicza

„Niektóre ballady i jakieś romanse Adama Mickiewicza” – premiera, która otworzyła sezon 2022/23, to spektakl w reżyserii Bogusława Kierca – reżysera, aktora, poety i pedagoga. Wybór teksu nie jest przypadkowy, bowiem w 2022 roku, obchodziliśmy 200. rocznicę wydania słynnego zbioru ballad Mickiewicza. Lecz choć to klasyka literatury, przedstawienie opowiedziane jest językiem współczesnego teatru lalek i bogate w różnorodne środki wyrazu. To właśnie teatr lalek – jego materia i specyfika, są głównym narzędziem ekspresji oraz formą, która pozwoliła na nowe odczytanie romantycznych tekstów. Poprzez klasyczną, poetycką opowieść, dotykamy współczesnej problematyki, bliskiej głównie młodzieży.

Bogusław Kierc przystępując do realizacji przedstawienia założył, że: ktoś, kto dobrze pamięta „Ballady i romanse”, łatwo je rozpozna. Może – dziwiąc się ich wzajemnej „przystawalności”. Widzowie uczestniczą w przygodach romantycznej wyobraźni, zaskakującej inwencji młodego („dzikiego”) Mickiewicza – niepokojach jego sumienia, przedziwnie bliskich dzisiejszym niepokojom duszy, skrywanym pod (pozornie) cyniczną pozą nasto- i dwudziestolatków. Współczesnych „niewinnych czarodziejów”.

Rzecz dzieje się w miejscu wytwarzania obrazów, czyli w wyobraźni. Sztalugi, blejtramy, manekiny budują przestrzeń gry. W tej „mobilnej” przestrzeni, w jej płynnych przekształceniach, w czarodziejstwach animacji spełniają się losy siedmiorga bohaterów, bezpośrednio tożsamych z postaciami grających. Jesteśmy przekonani, że niezbędny jest powrót do „momentu pierwszego” oddziaływania tej niezwykłej poezji – w jej orzeźwiającej oryginalności, atrakcyjności i głębi.
bilety Ulgowy 27 zł Normalny 30 zł Grupowy 25 zł Grupowy min. 20 osób

Informacje podstawowe

 • Prapremiera
 • czas trwania
  1 godz.
 • Wiek: młodzież i dorośli

Realizatorzy

 • reżyseria
  Bogusław Kierc
 • scenografia
  Danuta Kierc, Bogusław Kierc
 • muzyka
  Jacek Wierzchowski
 • ruch sceniczny
  Franciszka Kierc-Franik

Obsada

 • Anna Jarota
  Kobieta, jasne długie włosy, jasna cera, uśmiechnięta
 • Barbara Lach
  Kobieta, krótkie siwe włosy, pogodna, uśmiechnięta twarz, biała bluzka w czarne groszki
 • Aleksandra Mikołajczyk
  Kobieta, półdługie blond włosy z grzywką, szeroko uśmiechnięta
 • Anna Wieczorek
 • Zygmunt Babiak
  Mężczyzna, łysy, kozia bródka
 • Krzysztof Jarota
  Mężczyzna, krótkie włosy lekko szpakowate, zarost
 • Jakub Kowalczyk
  Mężczyzna, krótkie blond włosy

Trailer spektaklu

Pierwszy raz w teatrze?

 • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

 • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

 • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
 • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
 • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

 • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
 • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
 • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
 • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
 • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.