Misja teatru

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki jest jednym z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce. Założony został 1937 roku przez Alojzego Smolkę. Pierwszy występ – wówczas - Polskiego Teatru Kukiełkowego - odbył się w dnia 14 października 1937 roku.
Dziś, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki jest uznawany za jeden z najlepszych teatrów lalkowych w Polsce.

Oferta repertuarowa skierowana jest do widzów w każdym wieku, a tworzone na trzech scenach premiery, to ambitne, mądre i nietuzinkowe przedstawienia, które edukują i wzruszają widzów.

W ciągu roku w Teatrze powstaje ok. 4-5 premier i granych jest ok. 400 spektakli.

Spektakle Teatr pokazuje nie tylko na swoich scenach, ale także na terenie województwa opolskiego, w kraju i zagranicą.

Wielokrotnie przedstawienia pokazywane i nagradzane były na festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych. OTLiA pokazywał swoje przedstawienia m.in.: w Niemczech, Finlandii, byłej Jugosławii, na Ukrainie, Słowacji, w Szwecji, Izraelu, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Egipcie, Danii, Czechach, na Tajwanie, we Włoszech.

Oprócz spektakli, Teatr znany jest z prowadzenia szerokiej oferty edukacyjnej, do której  zaliczają się warsztaty i lekcje teatralne. Organizuje także liczne wydarzenia tematyczne: Dzień Otwarty Teatru, Walentynki w Teatrze, Dzień Babci i Dziadka, Mikołajki.

W Teatrze odbywają się także konkursy plastyczne dla dzieci z całego województwa opolskiego, dzięki czemu piękne, dziecięce prace, dostarczane są do siedziby i stanowią niezwykle uroczą wystawę dziecięcych prac. A zainicjowany przez Alojzego Smolkę, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek, organizowany jest nieprzerwanie, co dwa lata, od roku 1963 roku.

W roku 2022 Teatr rozpoczął także realizację działań mających na celu poszerzenie dostępności oferty dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dzięki temu, w repertuarze pojawiają się spektakle prezentowane z audiodeskrypcją, tłumaczeniem na polski język migowy oraz z napisami.

Teatr został wyposażony z plany tyflograficzne, podłogowe płytki dźwiękowe a także pętlę induktofoniczną do kasy biletowej.

Teatr cały czas dba o różnorodny repertuar, bogatą ofertę, liczne działania i projekty, by nieustannie móc zapraszać do swojej siedziby bez wyjątku wszystkich widzów, a także wychowywać wciąż nowe pokolenia.

Pierwszy raz w teatrze?

  • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

  • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

  • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
  • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
  • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

  • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
  • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
  • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
  • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
  • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.