Wolontariat

Lubisz teatr? Interesuje Cię sztuka teatralna, to w jaki sposób powstają spektakle, chciałbyś/ chciałabyś poznać teatr od środka i jednocześnie pomóc tam w działaniach organizacyjno-promocyjnych? Zapraszamy Cię do nas! Być może wolontariat w OTLiA jest właśnie dla Ciebie.
Dwie młode osoby przebrane w kostiumy teatralne - kolorowe futra z długim włosiem. Jedna z osób robi drugiej zdjęcie telefonem komórkowym

Czego oczekujemy?

Aby do nas dołączyć, nie musisz mieć żadnych kwalifikacji ani doświadczenia. Na początek ważne są chęci. I oczywiście, odrobina wolnego czasu. Ale pamiętaj, że wiele działań w ramach wolontariatu możesz wykonać w odpowiednim dla siebie czasie.

Jakie są zadania Wolonatriuszy_ek?

- pomoc w organizacji wydarzeń odbywających się w Teatrze jakimi są: premiery, wybrane spektakle prezentowane w weekendy, wydarzenia okolicznościowe (np. jubileusze pracy artystycznej), w ramach których działania Wolontariusza_ki polegają na obsłudze szatni, sprawdzaniu biletów, udzielaniu informacji widzom oraz wręczaniu kwiatów twórcom premier
- pomoc organizacyjna związana z wykonaniem planu promocji Teatru, zarówno wydarzeń podejmowanych przez Teatr jak i bieżącego repertuaru, w ramach których działania Wolontariusza_ki polegają na dystrybucji plakatów i ulotek do miejsc ogólnodostępnych w przestrzeni miejskiej.

Dla kogo przeznaczony jest wolontariat w OTLiA?
- dla dzieci i młodzieży szkolnej
- studentów
- dla osób pracujących i seniorów

Dzięki wolontariatowi, masz szansę zdobyć doświadczenie, poznać specyfikę pracy jednej z ważniejszych instytucji kultury w Opolu i w Polsce, poznać ciekawe osoby związane zawodowo z teatrem – zarówno na co dzień, jak i współpracujących artystów pracujących przy produkcji premier. Wolontariat to także szansa na rozwój umiejętności interpersonalnych, takich jak komunikatywność, autoprezentacja, współpraca w grupie, radzenie sobie z emocjami. Nasi Wolontariusze mają możliwość uczestniczenia w spektaklach i artystycznych wydarzeniach. Ze wszystkimi Wolontariuszami_kami podpisujemy umowy.

Jeśli jesteś zainteresowany_a, zapraszamy do kontaktu:
Biuro Obsługi Widzów
Tel. 77 454 37 96, 77 407 90 56.
e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl

Pierwszy raz w teatrze?

  • Rezerwacji można dokonać mailowo lub telefonicznie w Biurze Obsługi Widzów. Telefonicznie pod nr 774543796 lub 774079056. Mailowo na adres bow@teatrlalki.opole.pl. Rezerwacje dokonywane drogą mailową, ważne są dopiero po otrzymaniu maila z potwierdzeniem. Zarezerwowane bilety należy wykupić w kasie biletowej, najpóźniej w dniu spektaklu na 45 min przed jego rozpoczęciem.

  • Budynek Teatru mieści się przy ulicy Kośnego 2a, nieopodal Galerii Handlowej Solaris, przy której znajdują się przystanki autobusowe: nr 290 Plac Kopernika – Uniwersytet oraz nr 287 Plac Kopernika – Sienkiewicza. W okolicy Teatru nie ma bezpłatnego parkingu. Najbliższe parkingi płatne znajdują się na ulicy Kośnego, Grunwaldzkiej i na Placu Teatralnym, a także w Galerii Handlowej Solaris.

  • Teatr posiada trzy sceny, na których odbywają się przedstawienia. Są to: Duża Scena, Mała Scena i Scena na Piętrze. Duża Scena i Scena na Piętrze znajdują się w budynku głównym Teatru. Wejście na Małą Scenę znajduje się w podwórku Teatru. Na każdym bilecie wstępu, przy tytule spektaklu znajduje się oznaczenie, na której scenie jest prezentowany spektakl. Zawsze też możesz zapytać o drogę w kasie Teatru ;)
  • Absolutnie nie. Używanie telefonu podczas spektaklu, przeszkadzałoby innym widzom i aktorom na scenie. Dlatego przed wejściem na widownię upewnij się, że dźwięk w telefonie jest wyłączony. W czasie spektaklu nie scrolluj ekranu, ani nie rób zdjęć – światło telefonu przeszkadza tak samo, jak rozmowa!
  • Bilet zakupiony stacjonarnie w kasie biletowej można zwrócić na podstawie paragonu najpóźniej na jeden dzień przed spektaklem. Bilety zakupione on-line nie podlegają zwrotowi. Jeżeli spektakl zostanie odwołany z winy Teatru (np. z powodu choroby aktora), każdemu widzowi przysługuje zwrot.

  • Bilet można kupić internetowo lub stacjonarnie. Zakup biletu on-line możliwy jest za pośrednictwem naszej strony sprzedażowej www.bilety.teatrlalki.opole.pl. Po dokonaniu transakcji, otrzymasz potwierdzenie na wskazany adres mailowy. Potwierdzenie nie jest biletem wstępu. Bilet otrzymasz w kasie biletowej, po który należy się zgłosić przed rozpoczęciem spektaklu. Przy odbiorze wystarczy podać nazwisko, na jakie została dokonana transakcja. Stacjonarnie, bilety można zakupić w kasie biletowej płacąc gotówką lub kartą płatniczą.
  • Niestety nie. Po rozpoczęciu przedstawienia nie ma możliwości wejścia na widownię. Widzowie spóźnieni nie zostaną wpuszczeni na widownię i nie przysługuje im zwrot za bilety.
  • W większości spektakli tak. Wówczas miejsca, które należy zająć, są wskazane na Twoim bilecie. Jeśli zaś na bilecie znajduje się dopisek „miejsca nienumerowane”, nasza bileterka wskaże miejsce, które należy zająć.
  • Nie. W trakcie spektaklu, takie zachowanie przeszkadzałoby widzom i aktorom. W Teatrze nie ma także żadnej kawiarni ani punktu gastronomicznego.
  • Tak. Budynek Teatru wyposażony jest w materiały pomocnicze takie jak: plany tyflograficzne, tabliczki dotykowe, dotykowo-dźwiękowe płytki podłogowe czy pętlę indukcyjno-stanowiskową zaistalowaną przy kasie biletowej. W obrębie scen i widowni nie istnieją bariery architektoniczne, które uniemożliwiały uczestnictwo w ofercie osobom z niepełnosprawnościami. Budynek wyposażony jest w windę. Widownia Dużej Sceny posiada miejsca przeznaczone dla wózków (specjalne „luki” w rzędach widowni). Widownia Małej Sceny posiada ruchowy rząd „0” umożliwiający wymianę fotela na wózek. Widownia Sceny na Piętrze ma formułę zmienną, która pozwala na dostosowanie jej każdorazowo do konkretnego wydarzenia. Na terenie Teatru nie istnieją przeszkody w infrastrukturze, w postaci np. krawężników czy stromych zjazdów/ podjazdów. Dodatkowo, Duża Scena posiada pętlę induktofoniczną. Osoby z niepełnosprawnościami mają możliwość uczestnictwa w ofercie z psem asystującym.