Artystyczne Wakacje

W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zapewnieniu specjalnej opieki kulturalnej nad dziećmi z terenów dotkniętych powodzią, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego koordynuje projekt: „Artystyczne wakacje. Pomoc dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią”, który odbywa się między 6 lipca a 31 sierpnia 2010. Projekt daje możliwość spędzenia twórczo wakacji dzieciom, poprzez uczestnictwo w warsztatach twórczych, półkoloniach teatralnych organizowanych przez teatry i spektaklach teatralnych. Projekt składa się z trzech części: Artystyczne wakacje. LATO w TEATRZE, Artystyczne wakacje. SPEKTAKLE oraz Artystyczne wakacje. WARSZTATY.

 

W Artystycznych wakacjach weźmie udział ok. 5000 dzieci i 300 artystów.

 

Lato w Teatrze już od trzech lat daje możliwość spędzenia twórczo wakacji dzieciom, które z różnych powodów pozostają w mieście. Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych artystów w ramach Artystycznych Wakacji mają formułę przyjętą w macierzystym projekcie: prowadzone są w podgrupach tematycznych (aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, promocyjnej lub technicznej), a zwieńczeniem ich pracy jest prezentacja spektaklu teatralnego, który powstał w wyniku wspólnych działań. Dni spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie „alfabetu teatru”, na samodzielne wykorzystanie teatralnego języka i co najważniejsze na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści, pracując z dziećmi i młodzieżą, mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym, mają szansę zaprezentowania swoich metod pracy, a także poznają potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

 

W ramach tegorocznej edycji specjalnej Lata w Teatrze zostało zorganizowanych 9 dodatkowych turnusów dla dzieci i młodzieży z terenów dotkniętych powodzią –  Bierawy, Kuźni Raciborskiej, Andrychowa, powiatu poddębickiego, Tarnowa, Skrzyszowa, Pleśnej, Szynwałdu, Łękawki, Zalasowej, Woli Rogowskiej, Tuchowa, Żywca, powiatu wodzisławskiego, gminy Wilków, Tarnobrzegu oraz Radomska. Specjalne turnusy półkolonii organizowane są przez: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Teatralne „Chorea” z Łodzi, Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego,  Miejskie Centrum  Kultury w Żywcu, Wodzisławskie Centrum Kultury z Wodzisławia Śląskiego, Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika”, Tarnobrzeski Dom Kultury, Miejski Dom Kultury w Radomsku. Zajęcia odbędą się w teatrach oraz lokalnych ośrodkach kultury w okresie od 19 lipca do 31 sierpnia 2010 r.

 

Wszystkie szczegóły dotyczące projektu znajdują się na stronie www.artystycznewakacje.pl

Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Artystyczne Wakacje”, współorganizowany z Ministerstwem Edukacji Narodowej, koordynowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury.

 

ARTYSTYCZNE WAKACJE. LATO W TEATRZE
w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora

 

Warsztaty w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora będą odbywały się w dniach 16 -22 sierpnia 2010. W warsztatach będzie brało udział 16 dzieci w wieku 12-17 lat z gmin: Bierawa (województwo opolskie) i Kuźnia Raciborska (województwo śląskie). Gminy te w tym roku zostały dotknięte klęską powodzi.

W trakcie  warsztatowych działań postaramy się, by uczestnicy poznali niektóre z technik funkcjonujące w teatrze lalek:

  • podstawowe techniki aktorskie i lalkowe
  • podstawy technik posługiwania się głosem
  • aranżację przestrzeni
  • zabawę światłem i kolorem.

Tematem warsztatów będzie posługiwanie się formami zwierzęcymi w teatrze lalek. Prowadzący wraz z uczestnikami będą przygotowywali etiudy teatralne wykorzystując różne formy lalkowe. Do pracy warsztatowej będą wykorzystywane lalki, maski teatralne i figury z przedstawień znajdujących się w repertuarze teatru, których tematyka związana jest ze zwierzętami („Tygrys Pietrek“, „Zwierzęta Doktora Dolittle“, „Księga Dżungli“, „Czy mogę stworzyć świat?“, „Idziemy po skarb“) oraz lalki cieniowe przygotowane w trakcie warsztatów.  Do pokazu finałowego zostanie również wykorzystana muzyka m.in. z przedstawień Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

 

Inspiracją do pracy warsztatowej będzie wizyta w opolskim Ogrodzie Zoologicznym, podczas której uczestnicy będą mogli podpatrywać zachowania zwierząt, co pomoże im w tworzeniu etiud i w pracy nad pokazem finałowym. Pokaz finałowy pt. „CYRK ZWIERZĄT”  zostanie zaprezentowany w szóstym dniu warsztatów. W ramach warsztatów uczestnicy odwiedzą także „JuraPark” w podopolskim Krasiejowie. W ramach warsztatów, w sobotę 21 sierpnia o godz. 15.00 w OTLiA odbędzie się pokaz finałowy „CYRK ZWIERZĄT”, podczas którego uczestnicy zaprezentują efekty swojej pracy.

 

Warsztaty będą prowadzone przez aktorów naszego Teatru: Agnieszkę Zyskowską-Biskup i Jana Chraboła, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy warsztatowej z dziećmi i młodzieżą.

 

AGNIESZKA ZYSKOWSKA-BISKUP – aktorka Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. A. Smolki; absolwentka PWST w Warszawie Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku. Prowadzi warsztaty teatralne dla młodzieży oraz dla dzieci specjalnej troski.

 

JAN  CHRABOŁ – aktor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im A. Smolki; absolwent PWST w Warszawie Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku. Nauczyciel i pedagog. Wykładał w PWST we Wrocławiu i innych szkołach o profilu artystycznym. Reżyser kilku przedstawień teatralnych i koncertów teatralno-muzycznych. Autor programów dydaktycznych oraz programów nauczania. Prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i nauczycieli.