DRAMAT W AKCJI – CZYTANIE SZTUKI „CZUŁOŚĆ” AUTORSTWA MALINY PRZEŚLUGI

18.10.2018 g. 17:00 na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, w ramach cyklu DRAMAT W AKCJI odbędzie się czytanie tekstu „Czułość” autorstwa Maliny Prześlugi. Na czytanie zapraszamy młodzież i dorosłych.

 

„Czułość” Maliny Prześlugi jest jak skrócona lekcja empatii. Zamyka kilkoro swoich bohaterów w przedziale i pozostawia w niezręcznej sytuacji, w dodatku pozornie bez wyjścia. Czy i nam nie zdarzyło się kiedyś utknąć w pociągu, w takim miejscu na trasie, które można by określić jako „nigdzie”? W dodatku z obcymi zupełnie ludźmi. Wyobraźmy sobie, że nie mamy przy sobie książki (kto jeszcze w pociągu czyta książki?), a telefon się rozładowuje. Jesteśmy „skazani” na interakcję lub drzemkę.
Malina Prześluga wchodzi w strumienie myśli postaci w takiej właśnie sytuacji. Surrealizm rośnie. Komunikaty konduktorskie zaczynają brzmieć podejrzanie. A my w coraz większym stopniu doświadczamy ich lęków, traum i uprzedzeń.
Autorka pokazuje jak powierzchownie oceniamy innych ludzi w naszym otoczeniu, skazując się na niepoznanie; że boimy się odrzucenia i tego paradoksalnie, że inni będą oceniać nas. Lekiem w tej sytuacji okazuje się – a jakże! – rozmowa.
Uwaga! Może się okazać, że z obcymi łączy nas więcej, niż byśmy się kiedykolwiek spodziewali.

 

Czytanie wyreżyseruje Adam Nalepa – reżyser, absolwent Teatrologii, Filmografii i Historii Starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Ukończył również studia w klasie fortepianu w Darmstadt. Jest wielokrotnym laureatem nagród teatralnych, m.in. Marszałka Województwa Pomorskiego (2008, 2012, 2014), Miasta Gdańsk (2008, 2012, 2014), Miasta Sopotu (Sopocka Muza 2014), Splendor Gedanensis (2014) oraz Sztormu Roku Gazety Wyborczej (2014).

 

Dramat przeczytają aktorzy OTLiA: Karolina Gorzkowska, Aleksandra Mikołajczyk, Jan Chraboł, Krzysztof Jarota, Jakub Kowalczyk. Po czytaniu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z reżyserem i aktorami.

 

Czytanie odbędzie się w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a. Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują rezerwacje pod nr tel. 77/ 454 37 96, 77 407 90 56 lub e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

 
 

Zdjęcia z poprzedniego wydarzenia w ramach cyklu DRAMAT w AKCJI – czytanie sztuki „Chodź teraz idź” autorstwa Ingebord von Zadow w reżyserii Tomasza Jurkiewicza.

fot. Grzegorz Gajos

 


DRAMAT W AKCJI to czytania współczesnej dramaturgii dla młodzieży i dorosłych, połączone z interaktywnymi warsztatami i spotkaniami z twórcami działającymi w środowisku teatralnym, takimi jak: autorzy – dramaturdzy, kompozytorzy, reżyserzy, aktorzy. Wybrane do warsztatów sztuki poruszać będą problemy ważne dla młodych ludzi i prezentowane będą przy użyciu bliskiego im języka. Spotkania mają otworzyć uczestników warsztatów na dyskusję: najważniejszy będzie głos osób zasiadających na widowni – obudzone i wywołane w nich emocje, odczucia i przeżycia.

internet