DRAMAT W AKCJI – CZYTANIE TEKSTU „ODLOT” MALINY PRZEŚLUGI W REŻYSERII DARII KOPIEC

W czwartek 14 czerwca 2018 zapraszamy na pierwszą odsłonę DRAMATU W AKCJI realizowanego w ramach projektu edukacyjnego TEATR. Poczuj to!. DRAMAT W AKCJI to czytania współczesnej dramaturgii przygotowane przez najbardziej utalentowane reżyserki i reżyserów z całej Polski. Wybrane przez nich sztuki poruszają problemy ważne dla młodych ludzi i prezentowane są przy użyciu bliskiego im języka teatralnego. To spotkania otwarte na dyskusję, podczas których najważniejszy jest głos osób zasiadających na widowni – ich emocje, odczucia, przeżycia, które wywołuje czytany dramat.

 

W ramach najbliższego wydarzenia odbędzie się performatywne czytanie dramatu Maliny Prześlugi „Odlot”. Czytanie wyreżyseruje Daria Kopiec, a udział wezmą aktorzy: Karolina Gorzkowska, Aleksandra Mikołajczyk, Anna Wieczorek i Jakub Kowalczyk.

 

Tuż po czytaniu zapraszamy na spotkanie z udziałem reżyserki i aktorów, podczas którego będziemy mogli wymienić się wrażeniami.

 

O TEKŚCIE:

Nanji, a właściwie Fryderyk to młody bocian biały, który przez zrządzenie losu urodził się nie w Europie, a w Afryce. Jest jedynym białym dzieciakiem wśród afrykańskich czarnych bocianów i przez to wszędzie czuje się obco. Ma tylko jedną prawdziwą przyjaciółkę – zwariowaną Fantu, czarną bocianicę. Przy niej zapomina o smutkach, prześcigają się w zabawach i psotach. Jednak nadopiekuńcza mama i przepracowany tata Nanjiego boją się o bezpieczeństwo syna i, w ramach kary za nierozsądne wybryki, zabraniają dzieciom się spotykać. Nanji i Fantu postanawiają więc uciec razem do Europy – wyśnionej ojczyzny Nanjiego, w której jego zdaniem wszystko jest lepsze. Ta długa i pełna przygód wędrówka bocianich dzieciaków pozwoli im spojrzeć na siebie i świat z innej perspektywy. Odkryją, że pięknie jest się różnić, że własnego miejsca nie trzeba szukać „gdzieś”, lecz „przy kimś”.

Tekst dramatu w mądry i lekki sposób opowiada o tolerancji, porusza problemy tożsamości narodowej, etnicznej, uwrażliwia na inność i udowadnia, że kolor skóry to tylko kolor skóry i nic więcej.

/// ŹRÓDŁO: http://www.teatranimacji.pl/spektakl/odlot/

 

Czytanie dramatu „ODLOT”: czwartek 14.06.2018 godz. 17:00, mała scena Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a

 

Zapraszamy serdecznie dzieci, młodzież i dorosłych. Wstęp wolny. Rezerwacje przyjmuje Biuro Obsługi Widzów – tel. 77 454 37 96, e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl
 
 
internet
 
 

Zdjęcia z wybranych poprzednich edycji wydarzenia.
fot. Grzegorz Gajos