DRAMAT w AKCJI/ „STOPKLATKA” MALINY PRZEŚLUGI W REŻ. AGI BŁASZCZAK

21.10.2021 g. 17:00 na Małej Scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, w ramach cyklu DRAMAT W AKCJI odbędzie się czytanie tekstu „Stopklatka” autorstwa Maliny Prześlugi w reżyserii Agi Błaszczak, na które serdecznie zapraszamy. Czytanie adresowane jest do młodzieży (14+) i dorosłych. Sztuka otrzymała wyróżnienie w XXII Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu w roku 2011.

 

„Stopklatka”
Dramat jest w znacznej części monologiem głównego bohatera, który odgrywając poszczególne sceny, przedstawia także swoje poglądy i stosunek do życia. Poznajemy historię Chłopaka, który ulegając poważnemu wypadkowi, zostaje sparaliżowany i skazany na wózek inwalidzki. Nowa sytuacja wpływa na jego relacje z najbliższymi. Matka staje się przede wszystkim jego niańką, a dziewczyna odwiedza go już tylko z litości.
Kolejne sceny ukazują codzienne zmaganie się z chorobą, z uciekającymi spojrzeniami napotkanych ludzi, brakiem zrozumienia i tęsknotą za życiem sprzed wypadku. Jego światem staje się nieograniczona wyobraźnia, dzięki której może przeżyć rzeczy, o których nie śni się nawet ludziom zupełnie zdrowym. Bohater świadomie i z dużym dystansem odnosi się do siebie i innych.

 

W życiu – w odróżnieniu od filmu – nie można niczego zatrzymać w stopklatce. Dla głównego bohatera jest nią moment wypadku, który na zawsze przewartościowuje i zmienia jego życie. Coraz częściej realny świat postrzegamy przez pryzmat filmów czy gier komputerowych, niekiedy potrzebny jest moment zatrzymania się, by dostrzec, że rzeczywistość rządzi się zupełnie innymi prawami.

 

(oprac. Joanna Sasiak-Kucharczak, źródło opisu: nowesztuki.pl)

 

Czytanie wyreżyseruje Aga Błaszczak, a dramat przeczytają aktorzy OTLiA: Mariola Ordak-Świątkiewicz, Anna Wieczorek i Jakub Kowalczyk. Po czytaniu serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu, które poprowadzi Bartosz Suwiński – poeta, krytyk literacki.

 

_DSC4275Zdjęcie z poprzedniego wydarzenia  w ramach cyklu DRAMAT w AKCJI   (fot. Grzegorz Gajos)


Czytanie odbędzie się w siedzibie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, ul. Kośnego 2a. Wydarzenie jest bezpłatne. Obowiązują rezerwacje pod nr tel. 77/ 454 37 96, 77 407 90 56 lub e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

INTERNET_poziomjpg