XXVII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRÓW LALEK

4-9 maja 2015

Na początku maja już po raz 27. spotkają się w Opolu najciekawsze teatry lalkowe z całego kraju, które zaprezentują świetne, intrygujące spektakle dotykające ważnych problemów, budujące głęboki dialog z publicznością – zarówno tą dorosłą, jak i dziecięcą. OFTL to największy, najstarszy i najbardziej prestiżowy ogólnopolski festiwal skupiony na prezentacji i konfrontacji osiągnięć oraz dobytku artystycznego polskiego środowiska lalkarskiego. Powołany został do życia w 1962 roku. To już druga odsłona festiwalu, realizowana w zmienionym – wiosennym terminie.
W tym roku widzowie będą mogli obejrzeć aż 11 przedstawień konkursowych, 7 spektakli spoza konkursu, zobaczyć pokazy studentów, wziąć udział w wystawach oraz wysłuchać czytania sztuk współczesnych, podczas organizowanego wspólnie z Centrum Sztuki Dziecka spotkania z dramatopisarzami. Niezwykle istotne dla organizatorów Festiwalu są również spotkaniach z publicznością, dlatego w programie można znaleźć serię warsztatów (działania odbywające się pod hasłem: AKCJA-EDUKACJA), wykładów, wystaw, dyskusji i spotkań kierowanych do odbiorców w różnym wieku. Festiwalowi towarzyszy bogaty program działań edukacyjnych i spotkań zgłębiających wiedzę na temat nurtów rozwojowych współczesnego teatru lalek. Odbędą się dyskusje poświęcone takim zagadnieniom jak widz, ruch i muzyka oraz dramaturgia teatru lalek, a także warsztaty, jak m.in. te poświęcone teatrowi cieni, prowadzone przez Teatr Figur Kraków. Na zamknięcie Festiwalu odbędzie się koncert Stanisława Soyki.
Festiwal znów wypełni całe miasto, spektakle zobaczyć będzie można nie tylko na lokalnych scenach (OTLiA, EkoStudio, MDK przy ul. Targowej), ale również w różnych przestrzeniach Opola. Wieczory w Rynku rozświetlą bogate wizualnie spektakle Teatru Klinika Lalek oraz Teatru Biuro Podróży. W ciągu dnia najmłodsi opolanie będą mieli okazję spotkać niezwykłą lalkową postać – ożywianego przez Annę Makowską-Kowalczyk Kazia Sponge’a, który rozbawi nie tylko dzieci podczas zabaw na Małym Rynku i Placu Wolności. Kazio pojawi się również w Kofeinie 2.0, gdzie pokaże swój wieczorny Show dla dorosłych. W festiwalową sobotę zaprosimy natomiast do teatru rodziny z najmłodszymi dziećmi, nawet kilkumiesięcznymi! Zaprezentowany zostanie światowej sławy spektakl niemieckiej grupy Helios z Hamm, pt. Holzklopfen (dla widzów od 2 roku życia) oraz odbędą się warsztaty Sensoplastyki, czyli kreatywne brudzenie z Inkubatorem Inspiracji (dla rodzin z dziećmi w wieku 0-3 lata).
Wstęp na znaczną większość imprez towarzyszących jest darmowy. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek to nie tylko prawdziwe święto teatru, ale również wyjątkowe zdarzenie w życiu miasta.

1 plansze partnerzy 27 OFTL 2015+2 plansze partnerzy 27 OFTL 2015