PANEL DYSKUSYJNY – PUBLICZNOŚĆ – NOWE WYZWANIE TEATRU LALEK?

ptak

5 maja 2015, wtorek, godz. 9.30
Scena na Piętrze Opolskiego Teatru Lalki i Aktora
wstęp wolny


 

Festiwal, podczas którego prezentowane są najciekawsze spektakle lalkowe powstające w kraju, jest idealną okazją do podjęcia pogłębionej dyskusji na temat nurtów i tendencji rozwojowych współczesnego teatru formy. Spotkania specjalistów danych dziedzin będą miały charakter otwartych rozmów, w ramach których, poprzez pryzmat danego zagadnienia, omawiane będą nie tylko festiwalowe prezentacje, ale również podjęta zostanie próba szerokiego spojrzenia na całokształt polskiego teatru lalek.

 

PUBLICZNOŚĆ – NOWE WYZWANIE TEATRU LALEK?

prowadzenie: Justyna Czarnota, Alicja Morawska-Rubczak

 

Justyna Czarnota – pedagog teatru, absolwentka filologii polskiej ze specjalnością nauczycielską i teatrologiczną Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności” na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2010 roku związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, w którym obecnie zajmuje się koordynacją programu Lato w teatrze. Członek Stowarzyszenia Pedagogów Tetaru. Realizuje autorskie projekty z zakresu edukacji oraz upowszechniania kultury. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pisze o teatrze (między innymi w „Teatrze Lalek” i „Kulturze Enter”) oraz książkach dla dzieci i młodzieży.

 

Alicja Morawska-Rubczak – pedagog teatru, badaczka teatru dla dzieci, reżyserka specjalizująca się w dziedzinie teatru dla najnajmłodszych, doktorantka w Zakładzie Estetyki Literackiej Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza; brała udział w licznych konferencjach w kraju i zagranicą, m.in. w Japonii, Włoszech, Niemczech. Jej spektakle prezentowane były na najważniejszych krajowych i zagranicznych festiwalach teatralnych m.in. w Wielkiej Brytanii, Iranie, Rosji, Niemczech, Włoszech. Była kilkukrotnie stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, Fundacji Rodziny Kulczyków, w 2015 roku otrzymała prestiżowe Stypendium MKiDN z programu Młoda Polska, przyznawane młodym twórcom o wybitnym dorobku artystycznym. Współpracuje z wiodącymi polskimi instytucjami kultury, m.in. Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Art Stations Foundation, a jako pedagog teatru i kierownik literacki również z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora.