
Imprezy towarzyszące - XXVIII Festiwal Teatrów Lalek

W 80 LAT DOOKOŁA TEATRU. JUBILEUSZ TEATRU
Okrągła rocznica – a osiem dziesiątków lat to bardzo okrągła (zważywszy na kształty cyfr: 8 i 0 – jeszcze bardziej okrągła) rocznica. Uczcić można taką – i każdą inną – Rocznicę, Jubileusz – na wiele sposobów. Wspominając minione lata Opolskiego Teatru Lali i Aktora – od jego początków, od „heroicznej” działalności Alojzego Smolki w 1937 roku – aż do nowoczesnego 2017 – dziś, postanowiliśmy, aby wypowiedzieli się artyści zainspirowani działalnością i dziejami naszej lalkowej – i nie tylko – sceny.

PANEL DYSKUSYJNY: ŻYWIOŁY TEATRU
Podczas XXVIII OFTL odbędzie się dyskusja panelowa wokół książki „Żywioły teatru”. Na ostatnią dekadę działalności OTLiA spojrzeli autorki i autorzy prezentujący różne dyscypliny humanistyki (teatrologia, filozofia, historia teatru i literatury, psychologia kultury, teologia, pedagogika, socjologia kultury), a także artyści współpracujący z naszym teatrem – reżyserzy i dramatopisarki. Przedmiot ich pracy i przemyśleń będzie prezentowany, dyskutowany, interpretowany. Udział w dyskusji panelowej wezmą autorki i autorzy książki oraz zainteresowani czytelnicy, uczestnicy Festiwalu.

PANEL DYSKUSYJNY: [PRZYWRÓCIĆ] MATERIALNOŚĆ W BADANIACH TEATRALNYCH
Przez ostatnie dziesięciolecia praca teatrologa dotyczyła zwykle badania znaczeń (idei reżyserskich i scenograficznych) przy użyciu różnych metodologii. Materialną rzeczywistość teatru, zwłaszcza lalkowa, traktowano z jakby mniej należytą uwagą, a przecież zadaniem teatrologa jest jednak w dużej mierze utrwalanie także tego aspektu historii teatru.

SPOTKANIE Z DRAMATOPISARZAMI. NOWE SZTUKI – NOWE KONTEKSTY
Wydarzenie przygotowywane wspólnie z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, wydawcą „Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży”, ma na celu promocję współczesnej dramaturgii – tworzonej z myślą o młodych odbiorcach.

WARSZTATY ZE SCENOGRAFAMI: TEATR CIENI
Warsztaty zgłębiające tajniki światła i cienia, pokazujące ogromny potencjał i piękno teatru lalek, w ramach których uczestnicy wymyślą, zaprojektują i wykonają własne lalki cieniowe, a następnie uruchomią je w ramach krótkiego pokazu.

WARSZTATY ZE SCENOGRAFAMI: MACHINA TEATRALNA
To warsztaty scenograficzno-konstruktorskie, w ramach których młodzież pozna tajniki tworzenia scenografii. Zaczynając od konceptu – pomysłu na obiekt, lalkę, element kompozycji przestrzeni, młodzi ludzie przejdą drogę przez projektowanie, realizację, aż po sceniczne uruchomienie swoich pomysłów.

WARSZTATY ZE SCENOGRAFAMI: PO CIEMKU PO ŚWIATŁO
Oswajanie ciemności, poszukiwanie piękna w tym, co z niej się wyłania, zabawa z formą oraz wspólne tworzenie historii, czyli – „Po ciemku po światło” – to zaproszenie do oswajania dziecka z ciemnością, rozpoznawania magii światła i cienia.

WARSZTATY TWORZENIA LALEK: PRACOWNIA W MIEŚCIE
Plastycy, na stałe pracujący w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, na czas festiwalu będą przenosić swoją pracownię w różne zakątki naszego miasta, powszechnie dostępne dla mieszkańców – przestrzenie pozornie tylko nieteatralne, jak kawiarnie, herbaciarnie czy restauracje. W tych ogólnodostępnych przestrzeniach zaaranżują swój warsztat i zaproszą dzieci oraz młodzież do wspólnego tworzenia unikatowych form lalkowych.

WARSZTATY PROBLEMOWE DO SPEKTAKLI
W myśl nowocześnie pojmowanej pedagogiki teatru, pragniemy naszym widzom stworzyć warunki do pogłębionej refleksji nad prezentowanymi spektaklami, oraz tak ukierunkować to działanie, aby objęło ono obszar osobistych doświadczeń naszej publiczności. Zakładamy, że ciągłość proponowanych zdarzeń edukacyjnych, regularna praca i zabawa z materią teatralną, przynoszą najlepsze efekty.

WYSTAWA PRAC STUDENTÓW KATEDRY SCENOGRAFII AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH WE WROCŁAWIU
otwarcie wystawy 8 maja 2017 (poniedziałek), godz. 13:00
Galeria nad Odrą, Ognisko Plastyczne, ul. Barlickiego 15
wstęp wolny
WIĘCEJ