NOC KULTURY W OTLiA

Przed nami NOC KULTURY! Już w najbliższy piątek, w całym mieście odbędzie się mnóstwo wydarzeń kulturalnych, na które serdecznie zapraszamy! Wśród nich, także dwa działania w naszym Teatrze: warsztaty „BAJKOWE MOLE”, Mała Scena, godz. 18:00 oraz spektakl „TANCERKA”, Scena na Piętrze, godz. 19:00. Szczegóły poniżej! Serdecznie zapraszamy!


 

noc

 

BAJKOWE MOLE
teatr cieni inspirowany bajkami Ignacego Krasickiego – warsztaty dla rodzin
Bajki Ignacego Krasickiego są źródłem morałów i wielu mądrych przesłań. Są pełne alegorii i personifikacji, ale także dowcipu i lekkości. W bajkach zawarte są emocje, najczęściej ukryte pod postaciami występujących w nich zwierząt. To utwory, które dają nam możliwość interpretacji i zabawy. I do takiej zabawy właśnie, serdecznie zapraszamy całe rodziny w czasie teatralnej Nocy Kultury.
Podczas warsztatów, które mają charakter edukacyjny, dowiemy się kim był jeden z najsłynniejszych polskich autorów bajek – Ignacy Krasicki. I jak to właściwie było kiedyś, kiedy nie było telewizora i nie było „na czym” oglądać bajek? Najsłynniejsze bajki Krasickiego przedstawimy w technice teatru cieni – jednej z najstarszych technik teatralnych, która daje możliwość pokazania efektowych etiud, przy użyciu prostych i ogólnodostępnych materiałów. Przy okazji prezentacji, wyjaśnimy te wszystkie trudne słowa: personifikacja, morał, uosobienie.
Podczas warsztatów, dzięki technice teatru cieni, wraz z Wami odwiedzimy światowe restauracje, zbudujemy zwierzęta z własnych rąk, a nawet udamy się na wizytę lekarską! Chcecie wiedzieć jak? Przyjdźcie na warsztaty!
Na zakończenie wydarzenia wspólnie zaprezentujemy bajkę Ignacego Krasickiego. Każdy z Was wykona lalkę cieniową i spróbuje animacji za cieniowym ekranem. Mamy nadzieję, że będzie to dla Was inspiracja do zabawy w teatr we własnym domu, gdzie przy użyciu nocnej lampki, wyczarujecie na ścianie magiczne, cieniowe obrazy. Serdecznie zapraszamy!

 

Warsztaty poprowadzą: aktorka OTLiA Agnieszka Zyskowska-Biskup (autorka koncepcji) i modelator z pracowni plastycznej OTLiA Anna Miszczyszyn

 

Projekt zrealizowano w ramach Stypendnium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie biletowej OTLiA. Limit miejsc: 40 dzieci + rodzice/ opiekunowie

 

warsztaty
fot. Grzegorz Gajos
 


 
„TANCERKA”
spektakl dla młodzieży i dorosłych
„Tancerka” to przedstawienie szczególne. Impulsem, oraz inspiracją do powstania spektaklu stało się opowiadanie znakomitej, współczesnej polskiej pisarki, Laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, Olgi Tokarczuk. Dramaturgiczna wersja, adaptacja to z kolei dzieło Artura Pałygi. Nad tekstem „Tancerki” i jego przeniesieniem na scenę w OTLiA pochyliły się aktorki OTLiA – Mariola Ordak-Świątkiewicz, która zajęła się jego reżyserią oraz Barbara Lach – odtwórczyni głównej roli.
Starsza kobieta, tancerka, wspomina swoje życie, przeżywa raz jeszcze emocje związane ze swoimi bliskimi, szczególnie z ojcem. Odnajdywanie w życiu sensu, dobra, porozumienia to dramatyczny, ale nie pozbawiony ciepła i humoru proces, który obserwujemy na scenie.
Przedstawienie adresowane do widzów dorosłych i młodzieży wpisuje się swoją problematyką w świat złożonych, psychologicznych, rodzinnych i emocjonalnych międzyludzkich relacji. „Tancerka” jest przejmującą, teatralną opowieścią o mijającym czasie, o sztuce, o miłości i o pamięci.

 

Bilety na spektakl w specjalnej cenie 10 zł/ os. do nabycia w kasie biletowej OTLiA. Jedna osoba może zakupić maksymalnie 5 biletów. Brak możliwości rezerwacji biletów.

 

Tancerka (2)
fot. Grzegorz Gajos