„OBECNI W ŻYCIU” – WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

„Obecni w życiu” – tak została zatytułowana wystawa fotograficzna, stworzona z okazji 25-lecia Warsztatu Terapii Zajęciowej działającego przy Fundacji Dom w Opolu. Składa się ona z dwóch odsłon: fotografii czarno-białej autorstwa Agaty Eliasz-Biss i kolorowej, której autorem jest Mieczysław Szmańda.

 

Mianownikiem tych cykli jest niepełnosprawność pokazana inaczej, bardziej nowocześnie, podkreślająca normalność w niepełnosprawności. Normalnością przecież są praca, wypoczynek, spotkania towarzyskie, zakupy, kino czy teatr.

 

„Obecni w życiu” w odsłonie czarno-białej to dokument z życia zawodowego byłych lub obecnych uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej. Osoby niepełnosprawne chcą być i są aktywne zawodowo. Fotografie pokazują tę obecność na wielu płaszczyznach, czyli: na praktykach zawodowych, na stażach, na chronionym i otwartym rynku pracy. To bardzo cenne i ważne, aby dokumentować tę aktywność, ponieważ dla osób niepełnosprawnych jest ona ogromnym sukcesem.

 

Kolorowe oko obiektywu uwieczniło Podopiecznych Fundacji w życiu codziennym: na spacerze, w teatrze, na dworcu w lodziarni. Ten cykl zaznacza ich obecność w przestrzeni publicznej i pokazuje, że oni też są obecni w życiu.

 

Wystawa ta, to także apel do wszystkich, którzy mogą wpływać na to, aby niepełnosprawność była traktowana bardziej normalnie i nowocześnie. Zauważajmy ją i akceptujmy, pomóżmy tym osobom być „Obecnymi w życiu”.

 

(Joanna Lewandowska, Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji Dom w Opolu).

 

Wystawę w przestrzeni Opolskiego Teatru Lalki i Aktora oglądać można do 10 października.
Serdecznie zapraszamy.

 
 
20180918_110210 (003)