„OJCZYZNA” – SPEKTAKL DLA DZIECI

3 marca 2018 o godz. 10.30 serdecznie zapraszamy na spektakl „Ojczyzna” na podstawie poezji Krystyny Miłobędzkiej w wykonaniu studentów Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci w wieku 6+.


 

W roku 2018 to obchodzimy w Polsce 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Z tej okazji, w całej Polsce, planowanych mnóstwo wydarzeń które nawiązywać będą do tego wyjątkowego, historycznego wydarzenia. Również w naszym mieście odbędzie się mnóstwo imprez, do których dołączyły liczne instytucje. Również Opolski Teatr Lalki i Aktora, który pierwsze swoje wydarzenie związane całorocznymi obchodami, organizuje już w najbliższa sobotę, 3 marca 2018. Będzie to spektakl „Ojczyzna” wg tekstu Krystyny Miłobędzkiej, który adresowany jest do dzieci w wieku 6+. Spektaklowi towarzyszyć będą warsztaty.

 

„Ojczyzna” to jedna z wielu  sztuk jakie Krystyna Miłobędzka napisała dla dzieci. Podobnie jak pozostałe teksty dla najmłodszych, swoją formą sztuka odnosi się do dziecięcych zabaw. Jak wspomniała poetka, pierwszym impulsem do napisania „Ojczyzny” było pytanie jej małego synka: „Mamo, a co to jest ojczyzna?”, które zmusiło ją do zastanowienia się nad tym pojęciem, które tylko pozornie wydawało się proste i oczywiste. Ta sztuka to zapis jej własnych przemyśleń na temat „ojczyzny”. Autorka odwołuje się w „Ojczyźnie” do dziecięcego poznawania i odczuwania świata, mówiąc do dziecka jego językiem i ucząc dziecko rozumieć słowo „ojczyzna”.

 

Spektakl, na podstawie tego tekstu, przygotowali studenci Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filii we Wrocławiu. Bohaterami spektaklu są abstrakcyjne postaci (Mowa, Droga, Klocek, Pan Wojsko), którzy w teatralnym świecie zwracają się do małego widza prostymi słowami. Bohaterowie tworzą symbole i słowa, które nazywają otaczający ich świat. Za pomocą prostych elementów scenografii, bohaterowie budują świat wspólnie, samodzielnie, burzą i tworzą na nowo, szukając przy tym odpowiedzi na pytania: Gdzie „ojczyzna” ma swój początek? Z czego się składa? Kto ją buduje? Co jest w niej dobrego? Czy może istnieć bez nas? Czy my możemy istnieć bez niej?

 

Tuż po spektaklu, aktorzy zapraszają na warsztaty pn. „Wspólne budowanie ojczyzny”, do których zaproszeni są wszyscy mali widzowie. Podczas warsztatów dzieci mogą ułożyć z klocków tylko sobie znane miejsca i budowle lub wspólnie zbudować nową „Ojczyznę”.

 
Termin: 3.03.2018 godz. 10:30 (mała scena)
Czas trwania spektaklu: 40 min + warsztaty 20 min
Cena: 10 zł od osoby
Wiek odbiorców: od 6 lat
 
 
Krystyna Miłobędzka
„Ojczyzna”
reżyseria: Dorota Bator
lalki i kostiumy: Zofia Wróblewska, Jakub Syrkowski
muzyka: Krzysztof Rau
występują: Anna Zachciał, Anna Wieczorek, Karolina Bartkowiak, Piotr Michalczuk, Paweł Bernadowski, Jasiek Grządziela
opieka pedagogiczna: Krystian Kobyłka
 
 


fot. Dorota Bator
plakat