Dziennik Anne Frank (30)

przekład Alicja Dehue-Oczko

adaptacja i reżyseria Marián Pecko

scenografia Ivana Macková

w spektaklu wykorzystano utwory Fryderyka Chopina


OBSADA:

w roli Anne Frank Anna Wieczorek

Aleksandra Mikołajczyk

Dorota Nowak

Mariola Ordak-Świątkiewicz

Jakub Mieszała (gościnnie) / Jakub Kowalczyk

Andrzej Mikosza


prapremiera 9.02.2019

30 zł Ulgowy / 35 zł Normalny / 27 zł Grupowy (grupa min. 20 osób)
wiek odbiorców: od 13 lat
czas trwania: 1 godz. 20 min

„Dziennik Anne Frank”, do dziś najbardziej znana na świecie holenderska książka, stanowi niezwykle ważne świadectwo Holocaustu. Nastoletnia Anne, jako błyskotliwa, oczytana i pełna humoru dziewczynka, z niezwykłą wnikliwością wskazuje na nieuzasadnione działania, jakich doświadcza cała jej rodzina, zmuszona do życia w ukryciu. Większa część opowiadanej przez nią historii, dotyczy codzienności, tej intymnej i rodzinnej. Mimo braku poszanowania elementarnych praw człowieka i praw dziecka w tym okresie, bohaterowie spektaklu nie tracą nadziei, dbają o siebie, kontynuują naukę, zakochują się w sobie i sprzeczają o codzienne obowiązki.

Dzięki spojrzeniu na świat oczami dziewczyny, można dostrzec zarówno piękno i głębię relacji między ludźmi, uśmiechnąć się w odpowiedzi na jej młodzieńczą prostoduszność, jak i za jej pośrednictwem odczuć ciężar najbardziej okrutnych działań, jakie człowiek jest w stanie uczynić drugiemu człowiekowi. Takich, jakie nigdy nie powinny mieć miejsca i nigdy nie powinny były się powtórzyć. I takich, do których wciąż zdolny jest człowiek, mimo lekcji jaką ludzkości dała historia.

 

Słowacki reżyser Marián Pecko znany jest ze swoich przenikliwych interpretacji teatralnych. Podejmując się pracy nad tekstem, postanowił nie ingerować w słowa Anne. Scenariusz powstał z fragmentów jej opublikowanych zapisków, dzięki czemu możemy zobaczyć lata 40. XX wieku oczami nastolatki. Ta wierność tekstowi, w połączeniu z wyjątkowością teatru lalek, sprawia że „Dziennik Anne Frank” może stać się dla widza niezwykłym spektaklem wrażliwości.

 
 

realizacja trailera: Marcin Pawełczak
dźwięk: Paweł Nafus
 


fot. Grzegorz Gajos
 
afisz Dziennik Anne Frank
projekt graficzny, fotografia: Grzegorz Gajos
 
plakat-teatr-lalaki-2019
autor plakatu: Denis Metelin, student I roku MGR Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego