_DSC0087

reżyseria Bogusław Kierc

scenografia Danuta Kierc, Bogusław Kierc

muzyka Jacek Wierzchowski

ruch sceniczny Franciszka Kierc-Franik


OBSADA:

Anna Jarota

Barbara Lach

Aleksandra Mikołajczyk

Anna Wieczorek

Zygmunt Babiak

Krzysztof Jarota

Jakub Kowalczyk


prapremiera 21 września 2022

27 zł Ulgowy / 30 zł Normalny / 25 zł Grupowy (grupa min. 20 osób)
wiek odbiorców: od 13 lat
czas trwania: 1 godz.

„Niektóre ballady i jakieś romanse Adama Mickiewicza” – premiera otwierająca sezon 2022/23, to spektakl w reżyserii Bogusława Kierca – reżysera, aktora, poety i pedagoga. Wybór teksu nie jest przypadkowy, bowiem w 2022 roku, obchodzimy 200. rocznicę wydania słynnego zbioru ballad Mickiewicza. Lecz choć to klasyka literatury, przedstawienie będzie opowiedziane językiem współczesnego teatru lalek i bogate w różnorodne środki wyrazu. To właśnie teatr lalek – jego materia i specyfika, będą głównym narzędziem ekspresji oraz formą, która pozwoli na nowe odczytanie romantycznych tekstów. Poprzez klasyczną, poetycką opowieść, dotykać będziemy współczesnej problematyki, bliskiej głównie młodzieży.


Bogusław Kierc przystępując do realizacji przedstawienia zakłada, że: ktoś, kto dobrze pamięta „Ballady i romanse”, łatwo je rozpozna. Może – dziwiąc się ich wzajemnej „przystawalności”. Widzowie będą uczestniczyć w przygodach romantycznej wyobraźni, zaskakującej inwencji młodego („dzikiego”) Mickiewicza – niepokojach jego sumienia, przedziwnie bliskich dzisiejszym niepokojom duszy, skrywanym pod (pozornie) cyniczną pozą nasto- i dwudziestolatków. Współczesnych „niewinnych czarodziejów”.

 

Rzecz odbędzie się w miejscu wytwarzania obrazów, czyli w wyobraźni. Sztalugi, blejtramy, manekiny zbudują przestrzeń gry. W tej „mobilnej” przestrzeni, w jej płynnych przekształceniach, w czarodziejstwach animacji spełniać się będą losy siedmiorga bohaterów, bezpośrednio tożsamych z postaciami grających. Jesteśmy przekonani, że niezbędny jest powrót do „momentu pierwszego” oddziaływania tej niezwykłej poezji – w jej orzeźwiającej oryginalności, atrakcyjności i głębi.

 


Spektakl bierze udział w VIII Konkursie
na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”
 
KLASYKA


 
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „TAJNIKI I TAJEMNICE OBCOWANIA Z MICKIEWICZEM”

Trwające na małej scenie próby do premiery sztuki „Niektóre ballady i jakieś romanse Adama Mickiewicza”, swoim wrażliwym okiem dokumentuje Maciej Stobierski.

 

Maciej Stobierski – artysta fotografik, absolwent ASP w Katowicach, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, prowadzący liczne warsztaty fotograficzne, autor i współautor wielu wystaw fotograficznych, indywidualnych, zbiorowych. Pasjonat pleneru, przyrody. Wędrowiec.

 

Nie tylko się przygląda, ale i uczestniczy w procesie powstawania premiery. Jego kadry zatrzymują chwile twórczych działań, a efektem tej pracy będzie wystawa pn. „Tajniki i tajemnice obcowania z Mickiewiczem”, która towarzyszyć będzie premierze.

Tu także dzielimy się z Państwem tą wyjątkową dokumentacją: DOKUMENTACJA FOTOGRAFICZNA PRÓB DO PREMIERY SZTUKI „NIEKTÓRE BALLADY I JAKIEŚ ROMANSE ADAMA MICKIEWICZA” – Opolski Teatr Lalki i Aktora
 

BALLADY 17 08 22_M STOBIERSKI_DSC7776
fot. Maciej Stobierski

 
Beznazwy-1
realizacja trailera: Marcin Pawełczak
dźwięk: Radosław Wocial
 

afisz
 

fot. Maciej Stobierski

 
www
 
mkidn

Projekt zakłada realizację premierowego spektaklu pt. „Niektóre ballady i jakieś romanse Adama Mickiewicza” w reżyserii Bogusława Kierca, który powstanie z myślą o młodych odbiorcach, a także z aktywnym ich udziałem (udział w próbach oraz rozmowy w ich trakcie z twórcami). Mamy nadzieję, że dzięki temu uda nam się nawiązać dialog między twórcami a odbiorcami sztuki, co wpłynie korzystnie na rozwój obydwu stron. Diagnozując problemy współczesności w kontekście potrzeb młodego odbiorcy, dostrzegamy ogromną potrzebę powstania tego typu realizacji, w której poprzez klasyczną, poetycką opowieść, dotykać będziemy współczesnej problematyki, bliskiej młodzieży.