Troja. Wojny nie będzie fot. Grzegorz Gajos (1)

scenariusz i reżyseria Anna Wieczorek

scenografia Katarzyna Leks

muzyka Magdalena Gorwa

projekcje Agata Konarska

reżyseria światła Dorota Bator


OBSADA:

Kasandra Aleksandra Mikołajczyk

Helena, Hekabe Barbara Lach

Agamemnon, Atena, Poseł 2, Priam Zygmunt Babiak

Achilles, Hera, Poseł 1, Menelaos, Parys Jakub Kowalczyk


prapremiera 25 lutego 2023

27 zł Ulgowy / 30 zł Normalny / 25 zł Grupowy (grupa min. 20 osób)
wiek odbiorców: od 13 lat
czas trwania: 1 godz. 15 min

„Troja. Wojny nie będzie!” to spektakl na podstawie autorskiego scenariusza Anny Wieczorek, który powstał w oparciu o teksty opowiadające o najsłynniejszej z wojen – wojnie trojańskiej. „Iliada” Homera, „Achilleis” Stanisława Wyspiańskiego oraz „Trojanki” Eurypidesa to główne inspiracje autorki dramatu.

 

Kasandra – główna bohaterka dramatu – przywołuje kolejnych bohaterów mitu trojańskiego (m.in. Helenę, Menelaosa, Agamemnona, Achillesa, Priama, Hekabe), chcąc rozliczyć ich z tego co zrobili, by uniknąć wojny. Próbuje opowiedzieć, jak było naprawdę. Ale co dziś znaczy prawda i kto decyduje, co nią jest? Jak o wojnie opowiadać? Czy język antycznego eposu jest wystarczający? Czy „piękno wojny”, o którym pisze Homer, zasługuje jeszcze na uwagę?

 

Kasandra to przedstawicielka młodego pokolenia, które musi mierzyć się z coraz trudniejszymi doświadczeniami: pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie, postępującą katastrofą klimatyczną. Ale nie chce biernie przyglądać się temu, jak świat płonie, albo udawać, że tego pożaru nie widzi. Chce zapobiec katastrofie. W swoim dążeniu do znalezienia rozwiązania jest jednak osamotniona. Starsze pokolenie nie rozumie jej buntu wobec bierności, a pozostali obserwatorzy i wrogowie tylko się temu przyglądają i czekają na odpowiedni moment, by wykorzystać ten „chocholi taniec”, w którym Troja utknęła.

 

Mimo ciężaru, jaki niesie ze sobą temat wojny (szczególnie teraz), w przedstawieniu nie zabraknie miejsca na ironię i humor. Atrakcyjna oprawa wizualna i muzyczna, z elementami teatru tańca i projekcjami sprawi, że opowieść o najsłynniejszej z wojen, wyda się młodemu odbiorcy bliższa, niż mogłoby się wydawać.

 

KASANDRA

Przypomnę wam…

Jak to było z tą wojną, która nie miała prawa wybuchnąć.

Z tą wojną, której nie mieliśmy prawa przegrać.

Z tą wojną, o której nikt już nie chce pamiętać.

Z tą wojną, która miała się skończyć tak szybko, że  nie warto było nawet o niej myśleć.

Z tą wojną, która odebrała mi dom.

 

Troja. Wojny nie będzie fot. Grzegorz Gajos (1)

 

Premiera spektaklu „Troja. Wojny nie będzie!”, w którym Aleksandra Mikołajczyk wciela się w postać Kasandry, jest okazją do świętowania jej jubileuszu: 25-lecia pracy artystycznej. Dla debiutującej w 1997 roku aktorki, realizacja ta jest 46. premierą w karierze, którą od początku związała z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora.


 

t

realizacja trailera Dorota Bator
muzyka Magdalena Gorwa


 


fot. Grzegorz Gajos
 
 
 
TrojaPROMO
projekt afisza, fotografia: Grzegorz Gajos
 
 
plakat do sieci
projekt plakatu: Katarzyna Leks
 
 
logo MP