_DSC5519

scenariusz Joanna Grabowiecka, Dagna Ślepowrońska

reżyseria Joanna Grabowiecka

scenografia Justyna Łagowska

muzyka Sambor Dudziński, Michał Kowalski

ruch sceniczny Magdalena Koza

projekcje multimedialne Bartosz Zapart

asystentka reżyserki Katarzyna Dudzic – Grabińska

asystentka scenografki Katarzyna Jeznach

wykonanie części kostiumu dla postaci Luny i Lunarisy Elżbieta Żłobicka


OBSADA:

Luna Karolina Gorzkowska

Pan Kot Jakub Kowalczyk

Kniaź Potworek Aleksandra Mikołajczyk

Babcia Elżbieta Żłobicka

Cień Kniazia Potworka, Amelka, Lunarisa Anna Jarota

Kucharz Toporek Dorota Nowak

Kapitan Wieszak Zygmunt Babiak

Piękny Sam Łukasz Bugowski

Łysy Bill Krzysztof Jarota

Mama Amelki Agnieszka Zyskowska-Biskup

Inspektor Wąsik Andrzej Szymański

muzyka na żywo Michał Kowalski


prapremiera 19 września 2015

19 zł Ulgowy / 21 zł Normalny / 18 zł Grupowy (grupa min. 20 osób)
wiek odbiorców: od 6 lat
czas trwania: 1 godz. 30 min / z przerwą

O czym śnią dzieci? Jakie historie przychodzą do nich, kiedy zamkną oczy, wtulą się w poduszkę, przytulą do ukochanego misia? O jak wiele mądrych rzeczy pytają w swoich wyśnionych podróżach?

Te i wiele innych pytań zadali sobie twórcy spektaklu Wystarczy zasnąć, aby się przebudzić, dla których kluczem do snucia opowieści było wsłuchanie się w dziecięce sny. Autorki scenariusza poznały ich setki – opowiedziane słowem, obrazem, milczeniem, gestem. To dzięki dzieciom, które zechciały podzielić się z nimi swoimi opowieściami, zaprosić do tego prywatnego, tajemniczego, onirycznego świata, powstał piękny, pełen emocji i niezwykłych przygód scenariusz.

Teraz Wy możecie razem z nami wyruszyć w tę wyśnioną podróż. Spotkać Lunę i jej kota, to znaczy – Pana Kota, bo to kot nie byle jaki – wspaniały kompan podróży. Razem z nimi rozsmakujecie się w słodkiej krainie, by po chwili wskoczyć na statek piracki, trafić do niezwykłej szkoły, magicznego cyrku, zapukać do drzwi księżyca i w zaczarowanym ogrodzie spotkać samych siebie. Poznacie też Kniazia Potworka, który potrafi zepsuć nawet najpiękniejszy sen, ale nie martwcie się – tej historii nie zamieni w koszmar. Wręcz przeciwnie, dzięki niemu przekonacie się, że strach ma tylko wielkie oczy.

Wystarczy zasnąć, aby się przebudzić to spektakl, który rozmawia z dziećmi ich językiem. Rozbujały sceniczny świat, pełen zaskoczeń, dynamicznych zwrotów akcji i magii, udało się uzyskać dzięki wierze w siłę dziecięcej wyobraźni. Justyna Łagowska – autorka scenografii, dała się porwać wyśnionym obrazom i stworzyła bajkową przestrzeń sceniczną, którą wypełniają piękne brzmienia autorstwa Sambora Dudzińskiego i Michała Kowalskiego. To spektakl od dzieci dla dzieci, stworzony przez dorosłych, którzy również potrafią śnić.

 

O POWSTAWANIU SCENARIUSZA

Zanim jeszcze rozpoczęto próby do spektaklu, reżyserka – Joanna Grabowiecka, zaprosiła Dagnę Ślepowrońską – dramatopisarkę i psychoterapeutkę do wspólnego poszukiwania dziecięcych snów. Razem poznały setki historii, nagrały godziny rozmów z dziećmi i stworzyły piękny, baśniowy scenariusz.

W akcję pod nazwą „O czym śnią dzieci” włączyły się liczni mali opowiadacze z całego świata. Wyśnionymi historiami podzieliły się nie tylko wspaniałe dzieci z Polski, ale również uczniowie szkoły na Saharze czy dzieci z Indonezji.

Twórcy spektaklu zebrali ich sny i przepisali je na język sceny, by zaprosić widzów do zaczarowanego świata pięknych opowieści.

 
 
 
Spektakl bierze udział w 22. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, który jest organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
 
 
 

realizacja trailera Marcin Pawełczak
 

fot. Krzysztof Ścisłowicz