„W PRZESTRZENI DWÓCH ŚWIATÓW” – WYJĄTKOWY SPEKTAKL W OTLiA

„W PRZESTRZENI DWÓCH ŚWIATÓW” – wyjątkowy spektakl o ważnych sprawach i w słusznym celu. Na przedstawienie połączone z akcją charytatywną zapraszają: Opolski Teatr Lalki i Aktora, Samorządowy Ośrodek Kultury w Komprachcicach i Domowe Hospicjum Dla Dzieci w Opolu.  Za powstaniem tego niecodziennego widowiska stoi długa historia i wiele starań Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach, zbudowanych na wieloletnim doświadczeniu w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Samej prezentacji będzie przyświecał szczytny cel, bowiem na spektakl będzie można zakupić bilety-cegiełki, a cały dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu.

Jak wyjaśnia Renata Gliniorz, dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach:

„Przykłady  wieloletnich doświadczeń pozwoliły nam  wysunąć  jednoznaczny wniosek – na przestrzeni lat to niepełnosprawni w dużej mierze byli motorem do działań twórczych uczestników zajęć w naszym Ośrodku. Chcieliśmy, aby ich potencjał twórczy mogło zauważyć szerokie grono odbiorców. Szukając sposobów zaangażowania osób niepełnosprawnych,  w ramach EDUKO 2016-2018 napisaliśmy projekt „Na warsztacie słowa i muzyki – niepełnosprawni w kulturze”, który przyczynił się do uwrażliwienia dzieci, młodzieży i dorosłych, a wspólna praca osób pełnosprawnych z osobami z dysfunkcjami pomogła osobom niepełnosprawnym w integracji z otoczeniem, jak również przyczyniła się do zaistnienia ich w środowisku i wpłynęła na pozytywne postrzeganie siebie.”

 

Wówczas, na potrzeby projektu powstał spektakl „W przestrzeni dwóch światów”, którego inspiracją była już wcześniej wspomniana, wieloletnia współpraca Ośrodka z osobami niepełnosprawnymi. Spektakl grany był wcześniej w siedzibie SOK-u. Teraz, pokazany zostanie na scenie opolskich lalek.

 

Spektakl opowiada o postrzeganiu osób niepełnosprawnych w dzisiejszym chaotycznym, pędzącym świecie. Rodzina nastawiona na sukces zawodowy nie zwraca uwagi na potrzeby autystycznej córki – rodzice nie potrafią identyfikować się z jej światem. Z drugiej strony artystka malarka, zyskuje uznanie swoich dzieł, jednak traci je, gdy zostaje oceniania przez pryzmat swojej niepełnosprawności.

 

Autorką scenariusza i reżyserii jest Renata Gliniorz – dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach, a występują grupy teatralne SOK-u: AKCIK oraz Cyrk Osobliwości. W spektaklu grana jest muzyka na żywo w wykonaniu m.in. Jakuba Mielcarka i Jacka Mielcarka. Autorski utwór finałowy pt. „Dzisiejszy świat” – powstał w oparciu o wiersz Pawła Bila (chłopca chorego na adrenoleukodystrofię) i jest to zarazem utwór podsumowujący przesłanie spektaklu.

 

Na przedstawienie zapraszamy 21 stycznia 2018 o godz. 17:00 do Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Na spektakl obowiązują bilety-cegiełki, które można nabyć tylko u przedstawicieli Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu (przed spektaklem). Sugerowana cena minimalna cegiełki wynosi 10 zł. Cały dochód ze sprzedaży cegiełek zostanie przeznaczony na rzecz Hospicjum.

Osoby zdecydowane na wzięcie udziału w wydarzeniu mogą zarezerwować miejsca telefonicznie (77 454 23 36, wewn. 71). Ilość miejsc jest ograniczona.

 
 
 

fot. Mateusz Koszyk