MEETING THE ODYSSEY (SPOTKANIE ODYSEJA) to międzynarodowy społeczno-artystyczny projekt o ogromnym zasięgu, który realizowany był w latach 2013-2016 zakładający współpracę 14 partnerów z 11 krajów, którzy wyruszą w rejs od Bałtyku po Morze Śródziemne. Latem 2014 roku artyści i instytucje z różnych krajów Europy rozpoczynają podróż, która potrwa aż 3 lata. Żeglując od portu do portu, odwiedzając różne miasta Europy, będą dawać warsztaty, grać spektakle i tworzyć zdarzenia artystyczne. U podłoża projektu leży idea połączenia wątków Odysei Homera z tematami ważnymi i aktualnymi dla współczesnej Europy oraz indywidualnymi historiami zebranymi od mieszkańców odwiedzanych miejsc. SPOTKANIE ODYSEJA to również podróż sama w sobie – łączącą ludzi w wieloletniej współpracy, odkrywaniu nowych artystycznych lądów i  budowaniu kulturowego porozumienia. Liderem projektu jest VIIRUS THEATRE z Finlandii, a jedynym partnerem z Polski – Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

 

Zagraniczni partnerzy projektu:
Theatro Anapoda (Grecja), Teater Asterions Hus (Dania), Cada Die Teatro società cooperative (Włochy), Per Aspera Productions (Niemcy), ProFitArt (Czechy), Malta Arts Festival/Malta Council for Culture and the Arts (Malta), Teater Vanalinnastuudio (No 99) (Estonia), Regione Lombardia (Włochy), Réseau en Scène Languedoc-Roussillon (Francja), Scarlattine Teatro (Włochy), Skorohod Platform (Rosja), Viirus Theater (Finlandia), Teatro della Limonaia /Intercity Festival (Włochy)

PROJEKT W LICZBACH:
1 żaglowiec
14 partnerów
11 państw partnerskich
ponad 100 przedstawień
4 główne produkcje teatralne
20 000 widzów
400 uczestników warsztatów
14 lokalnych akcji (nazywanych „instatn performansami”)
100 artystów i instytucji kultury

W ramach MEETING THE ODYSSEY w Opolu, z inicjatywy Opolskiego Teatru Lalki i Aktora zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, naukowych, edukacyjnych i społecznych, dziesiątki godzin warsztatów dla dzieci, rodzin i dorosłych, wystawy, koncerty, czytania, akcje performatywne, a także unikatowy spektakl w międzynarodowej koprodukcji pt. Waiting for the Rain w reżyserii Krystiana Kobyłki, połączony z rejsami statkiem po Odrze. Główną ideą opolskich wydarzeń jest obok odkrywania wątków Odysei w specyficznej tkance współczesnego społeczeństwa, również poszukiwanie nowych możliwości spotkania i dialogu międzypokoleniowego. Tematem istotnym dla projektu jest także wielorako pojmowana wędrówka – migracja, podróż, ucieczka, wypędzenie, dlatego tematami, na których koncentrować będą się opolskie działania są – z jednej strony zagadnienia związane z emigracją zarobkową, z drugiej – migracja ludów, przesiedlenia i temat Kresów-Itaki. Z potrzeby uratowania odchodzącej w zapomnienie tradycji rozmowy twarzą w twarz, zakładającej wymianę opinii, myśli i emocji, zaplanowaliśmy liczne wydarzenia, których głównym żywiołem jest słowo. W mieście oraz na Opolszczyźnie pojawi się również kilkanaście stołów – symboli wspólnego spędzania czasu na rozmowie, przy których odbywać będą się spotkania, warsztaty i rozmowy. Wyruszcie z nami w tę niezwykłą podróż śladami mitycznego Odyseusza!!!

Współpraca (partnerzy lokalni):
Instytut Sztuki i Instytut Socjologii Uniwersytetu Opolskiego, Młodzieżowy Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej, Galeria Sztuki Współczesnej, Stowarzyszenie Nasz Grodziec, Towarzystwo Naukowo-Społeczno-Kulturalne Polonia-Kresy, Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stowarzyszenie Opolska Blogosfera Kulinarna, Szybujące Orły

 

Patronat medialny:
Nowa Trybuna Opolska, Gazeta Wyborcza Opole, Radio Opole, Radio Doxa, TVP Opole

 

Meeting-the-Odyssey1

 

 

SPEKTAKL (PRODUCTION B)

OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA

WAITING FOR THE RAIN – spektakl dla widzów dorosłych
5.07.2014, godz. 21.00 PREMIERA,
6-9.07.2014, godz. 21.00 POKAZY SPEKTAKLU
miejsce: taras opolskiego AMFITEATRU (Narodowe Centrum Polskiej Piosenki)

Zapraszamy serdecznie w niezwykłą teatralno-wodną podróż! Waiting for the Rain to zdarzenie łączące muzykę kreowaną na żywo przez Sambora Dudzińskiego, z sekwencjami taneczno-ruchowymi w choreografii Jacka Gębury oraz animacją unikatowych w formie, nowoczesnych lalek.

Zanim na żaglowcu spektakl wyruszy w podróż po Europie: od Berlina, poprzez Kopenhagę, Pragę, Helsinki, aż po Wyspy Greckie, będzie można go obejrzeć tylko 5 razy w Polsce i tylko w Opolu!!!

O spektaklu:

Wyobraź sobie kobietę, która czeka na swego mężczyznę… od dwudziestu lat. Jakie są jej pragnienia, nadzieje i obawy? Jak możne radzić sobie z tak głęboką samotnością?
Waiting for the Rain to spektakl o Penelopie – porzuconej żonie Odyseusza ze słynnej greckiej tragedii pt. Odyseja. Penelopa to niezwykła, silna i tajemnicza kobieta, która stoi w samym centrum historii opowiadanej bez słów. Historii, tworzonej przez dźwięk, ruch i relacje pomiędzy aktorami, tancerzami, muzykami i lalkami.

Penelopa otoczona jest postaciami mężczyzn – krewni, zalotnicy, wyobrażenia o jej zaginionym mężu. Jedynymi żeńskimi figurami współistniejącymi z nią na scenie są lalki – fantomy, które są uosobieniem jej wyobrażeń na własny temat, podkreślającymi jak cienka jest granica pomiędzy życiem a śmiercią.

Spektakl stanowi metaforyczną wędrówkę wewnętrzną poprzez świat wspomnień i emocji Penelopy. Przeszłość i przyszłość zacierają się w akcie oczekiwania, teraźniejszość nie istnieje. Jest tylko bezczas, któremu rytuał czekania nadaje znaczenie.

Główną ideą spektaklu jest próba ujęcia skomplikowanego, wieloznacznego i nieuchwytnego losu Penelopy oraz potrzeba pokazania jak bardzo jest ona postacią aktualną i fascynującą.

Bilety w cenie: 30 zł/osoba
Bilet na przedstawienie uprawnia w dniu spektaklu do darmowego rejsu statkiem po Odrze (godzina rejsu podana przy zakupie biletu).

REZERWACJA BILETÓW: 

BIURO ORGANIZACJI WIDOWNI 77/ 454 37 96;  77/ 407 90 56  e-mail: bow@teatrlalki.opole.pl 


BIURO ORGANIZACJI WIDOWNI CZYNNE: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00

Na rezerwacje grupowe atrakcyjne upusty.

to SPEKTAKL OPOLSKIEGO TEATRU LALKI I AKTORA zrealizowany w międzynarodowej koprodukcji z greckim Teatro Anapoda, francuskim Réseau en scène Languedoc Roussillon, włoskim Scarlattine Teatro oraz fińskim Viirus Theatre w ramach europejskiego projektu Meeting the Odyssey.

PLAKAT

Kliknij tutaj aby pobrać ulotkę (pdf).

 

WYDARZENIA

 

OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA

 

REJSY PO ODRZE
28.06-4.07.2014, godz. 18.00
5-8.07.2014, godz. 18.00 i 19.30
9.07.2014, godz. 18.00 i 19.45
miejsce: Park Nadodrzański – nabrzeże przy moście kolejowym)

 

REZERWACJE:
Darmowe wejściówki na spotkania z Kresowianami dystrybuuje „Nowa Trybuna Opolska”.
Do darmowego udziału w rejsach z filmem uprawnia bilet wstępu na przedstawienie Waiting for the Rain.

Rejs to wędrówka i spotkanie. Chcemy zaprosić na rejsy, podczas których przede wszystkim będziemy rozmawiać, poznawać niezwykłe, piękne, niekiedy smutne, magiczne, zaskakujące wspomnienia osób,  których losy są współczesną wersją wędrówki Odyseusza. Poznamy ludzi, dla których opolska ziemia stała się drugim domem, a ten pierwszy – utracony, niczym Itaka, to Kresy. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Nasz Grodziec, Towarzystwem Naukowo-Społeczno-Kulturalnym Polonia-Kresy oraz Towarzystwem Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zapraszamy do wysłuchania opowieści i spotkania osób, które swoimi historiami stwarzają niepowtarzalny świat, który choć przeminął, wciąż żyje w sercach wielu ludzi.

Obok rejsów z Kresowianami zaplanowaliśmy cykl rejsów z filmem dokumentalnym Tutaj możecie sobie mieszkać w reżyserii Beaty Maliszkiewicz, przedstawiający losy ludzi przesiedlonych z Kresów Wschodnich na teren Opolszczyzny.

1 i 6 lipca 2014 w ramach rejsów odbędzie się wspólne lepienie pierogów z paniamu z zespołów Grodziec i Jutrzenka

Ta naszy pirogi najlepszy! Lepszych nichtu ni zrobi! Kiedyś, w doma jeszczy, rubili pirogi na nidzieli, potym, jak już ich tu przygnału, to pirogi byli w każym domi co piątyk. Te naszy pirogi, ruski – najlepszy. Nie wim tylku, czegu na nich gadaju „ruski”. Jak babka chudziła na „ruski święta”, to każdyn jedyn wiedział, ży to święta Rusinów (czyli Ukraińców), ali Ukraińcy (czyli Rusini) ni robiu takich pirogów jak nasze. Ich pirogi maju tylku bulby (kartofli, jak ktoś nie wi) z cybulku w środku, a w naszych je jeszczy syr. Same Ukraińce zresztu nazywaju te nasze pirogi „pirugami pulskimi”. Nu i nie wim, jak to jest, ali wim, ży naszy ruski pirogi smak maju wyjuntkowy. Wim tyż, jak ich zrobić, co trza przygutować, by byli dobry, jak ciastu zamisić, jak farsz zrobić. I to chcemy pukazać – jak  zrobić prawdziwy ruski pirogi.

A pirogi lepić bedu kubitki z dwóch naszych zyspołów, Grodzic i Jutrzenka. Bedu robić pirogi i bedu śpiwać fajny piusenki. Bu śpiwać, to oni umiu, nawyt płyty swoji maju, nawyt nadgrody zdobywali na róźnych przyglądach piusenyk. Puśpiwaju, pugadaju, pirogów narobiu i bedzi można jeść i śpiwać razym z nimi,
z Jutrzenku:

Zakochał się Jasiu

W ubogiej Zosieni

I będzie ją kochał

Tylko do jesieni

 

albu z Grodźcym:

Czy pamiętasz Janeczku,

Czy pamiętasz Sokole,

Jak my nieraz siedzieli

W tym gaiku oboje?

Bedzi tyż można pugadać o tym, jak kiedyś byłu, jak ludzi żyli zy sobu dobrzy i nichtu ni putrzybował tyliwizora, żyby gu nud odszydł. I taki spumnienia wrócu nas do czasów pamiętanych, ali minionych, i rozgrzeju, i siły dudadzu, i puzwolu zachować to, co zachować si puwinnu.

 

INSTANT PERFORMANCES
2-8.07.2014, godz. 19.00
WSTĘP WOLNY

Teatralne zdarzenia nad brzegiem Odry, które tworzone są przez tancerzy i aktorów ze świata podróżujących pomiędzy różnymi miastami partnerskimi projektu. Zdarzenia te charakteryzują się swobodną strukturą i w dużej mierze improwizowanym charakterem dostosowanym do zdarzeń i atmosfery dominujących w danym mieście. Wydarzenia przygotowywane przez międzynarodowe grupy artystów będą tworzone w oparciu o język mieszkańców, aby być jak najbardziej zrozumiałe dla lokalnych społeczności. W Opolu podstawą do stworzenia instant performances staną się opowieści kresowe, które reżyser z Sardynii – Giancarlo Biffi, będzie ujmował w formę plastyczną wraz z profesjonalnymi artystami z zagranicy oraz współpracującą z nim młodzieżą z Opola.

 

Być jak Penelopa – warsztaty teatralne dla dorosłych
26.06.-10.07.2014, od poniedziałku do piątku w godz. 18.00-22.00, w soboty godz. 10.00-14.00, niedziele wolne

miejsce: Studenckie Centrum Kultury, Katowicka 95
pokaz: 10 lipca 2014, o godz. 18.00 || Dworzec Wschodni

ZGŁOSZENIA: Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona, obowiązują zgłoszenia. Osoby pełnoletnie chętne do udziału w warsztatach proszone są o napisanie krótkiego tekstu (list, wiersz, monolog wewnętrzny, esej – maksymalnie 1 strona A4) inspirowanego powyższym cytatem z „Odysei” i przesłanie z dopiskiem BYĆ JAK PENELOPA na adres mailowy: sekretariat@teatrlalki.opole.pl lub złożenie w sekretariacie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

 

WSTĘP WOLNY

Warsztaty inspirowane historią najbardziej tajemniczej kobiety mitologii – Penelopy. Praca z niezwykle utalentowaną reżyserką młodego pokolenia – Joanną Grabowiecką, będzie łączyć w sobie wątki Odysei Homera, ze współczesnymi problemami społecznymi Opolszczyzny oraz indywidualnymi historiami każdego z uczestników. Program warsztatów przewiduje m.in. takie ćwiczenia, jak: praca z ciałem, analiza tekstu, świadomość partnera, odwaga sceniczna. Praca zakończona będzie pokazem ostatniego dnia warsztatów.

 

Słuchając jej słów, jeszcze bardziej zapragnął łkać. I płakał

Trzymając w uścisku żonę, skarb swego ducha, wierną.

(Homer, „Odyseja”, 23, 231-232)

 

Joanna Grabowiecka – reżyserka, ukończyła Akademię Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Absolwentka Arts du spectacle na Université Paris VIII i teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz rocznego studium projektowania scenografii i dekoracji teatralnej pod kier. Daniela Louradour (l’A.D.A.C., Paryż, 2002/2003). Jest autorką m.in. spektakli: Ene due rike fake Marzeny Matuszak w Teatrze Polskim w Poznaniu, Gry ekstremalne Ewy Gawlikowskiej-Wollf i Elżbiety Chowaniec w Teatrze Dramatycznym, Akacje i cynamon. Montaże na podst. korespondencji Brunona Schulza w Teatrze Żydowskim, Sen Eurydyki inspirowany twórczością Czesława Miłosza w gdańskim Klubie Żak, Pułapka Crescendo na podst. Pułapki Tadeusza Różewicza w Teatrze Studio w Warszawie w ramach projektu Studio in progress.

W 2004 roku odbyła staże w paryskim Théâtre de la Ville oraz w Comédie Française. Uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach dramaturgicznych Université d’été européenne – la mousson d’été (Pont-a-Mousson, Francja, 2006-2008).

Była asystentką Artura Urbańskiego przy realizacji sztuki Kamień i popioły Daniela Danisa na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie oraz francuskiego reżysera Ivana Alexandre, podczas realizacji Cyda Pierre’a Corneille’a w Teatrze Polskim w Warszawie.
Brała udział w seminariach reżyserskich m.in.: Patrice’a Pavisa, Zbigniewa Zapasiewicza, Piotra Cieślaka, Piotra Cieplaka, Ivana Wyrypajewa. Otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia naukowe za rok 2008/2009. Jej spektakle były pokazywane w Polsce, Francji, Serbii oraz w Niemczech, w tym w Thalia Theater na prestiżowym festiwalu Körber Studio Junge Regie. Uczestniczyła w warsztatach teatralnych i tanecznych m.in. pod kierunkiem Janusza Subicza i Nazareth Panadero z Tanztheater Pina Bausch (Niemcy) oraz Eduardo Gilio z Teatro Acciòn (Argentyna).

 

 

Lato w Teatrze – warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży
28.06.-12.07.2014, godz. 9.00-16.00
pokazy: 11.07.2014, godz. + 12.07.2014, godz. 16.00 || OTLiA, ul. Kośnego 2a

 

ZGŁOSZENIA: rekrutację uczestników prowadzi Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu – partner naszego projektu. Chętne osoby prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu, przy ulicy Strzelców Bytomskich 1 w dniach OD 2 DO 13 CZERWCA 2014 (z wyłączeniem weekendu) w godz. od 9.00 do 18.00. W sekretariacie MDK-u będzie można pobrać i wypełnić formularze zgłoszeniowe do warsztatów LATO w TEATRZE.

WSTĘP WOLNY

To twórcze, dwutygodniowe warsztaty o charakterze półkolonii, zakończone pokazem pracy w formie tworzonego przez uczestników spektaklu. Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści dzielą się z uczestnikami swoim doświadczeniem zawodowym, prezentują metody pracy w teatrze, ale również poznają potrzeby i oczekiwania młodej widowni. Projekt realizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Listy do młodych – międzypokoleniowe warsztaty teatralne dla młodzieży i seniorów
16-28.06.2014, godz. 10.00-14.00 i 16.00-20.00
miejsce: Atelier PB, ul. Pasieczna 10/1
pokaz: 29.06.2014, godz. 17.00 || Park Nadodrzański

 

ZGŁOSZENIA: Osoby w wieku 15-25 oraz 65+ zainteresowane udziałem w warsztatach, proszone są o przesłanie listu opisującego siebie w kilkunastu zdaniach, wraz ze zdjęciem z dopiskiem LISTY DO MŁODYCH na adres mailowy: sekretariat@teatrlalki.opole.pl lub złożenie w sekretariacie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora do 12 czerwca 2014 roku. Wstęp wolny.

Wszyscy, bez względu na wiek, jesteśmy w drodze i wędrujemy ku przyszłości, a spoglądając w przeszłość – wciąż jesteśmy młodzi. Warsztat jest spotkaniem osób młodych i seniorów, którzy będą wzajemnie czerpać inspirację ze swoich działań oraz marzeń. Podróż Odysa była nie tylko tułaczką po świecie, ale również wędrówką poprzez czas. Kiedy po 20 lata powrócił do domu – był już innym człowiekiem, jego młodość odeszła w zapomnienie, ale czas przyniósł mu siłę, wiedzę i doświadczenie. Każdy okres w życiu człowieka ma swoje niepowtarzalne wartości, dlatego zawsze warto otwarcie patrzeć na przyszłość i przeszłość, a młodość i starość traktować jako przygodę, pewien etap w wędrówce – Odysei życia, w którą wyrusza każdy z nas.

Poprzez ćwiczenia teatralne, pracę nad głosem, dykcją, obecnością na scenie, partnerowaniem, działaniami w grupie i solo uczestnicy uczyć będą uczyć się wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka oraz umiejętności wnikania w głąb siebie.

Stowarzyszenie Nasz Grodziec
Występ Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Lwowiacy”
28.07.2014, godz. 17.00
miejsce: Park Nadodrzański, nabrzeże przy moście kolejowym
WSTĘP WOLNY

Pełen uroku i dynamiki pokaz zespołu prosto ze Lwowa, który w swoim repertuarze ma tańce lwowskiej ulicy, polskie tańce ludowe z okolic Lublina, Rzeszowa, Opoczna, Krakowa, Wielkopolski oraz tańce narodowe (polonez, kujawiak, oberek, krakowiak, mazur).

 

 

Instytut Sztuki i Instytut Socjologii Uniwersytetu Opolskiego
OPOLSKIE ODYSEJE projekt badawczo-artystyczny

 

Projekt rozpoczął się w październiku 2013 roku, a jego zakończenie zaplanowano na sierpień 2014 roku. Pierwszy etap obejmuje przeprowadzenie badań socjologicznych dotyczących doświadczeń związanych z migracjami zarobkowymi, a kolejne to przede wszystkim działania artystyczne i warsztatowe, w których aktywny udział wezmą mieszkańcy miasta i regionu. Zwieńczeniem projektu będzie konferencja w lipcu 2014 roku. Tematem projektu są więzi społeczne osób migrujących zarobkowo z Opol- szczyzny, które metaforycznie ujmujemy jako światy tkanych i prutych więzi społecznych współczesnych Odyseuszy, Penelop i Telemachów. Dla Opolszczyzny współczesna reinterpretacja Odysei nasuwa skojarzenia ze społecznym zjawiskiem, charakterystycznym dla naszego regionu: migracji zarobkowych. Projekt realizują studenci i pracownicy Instytutu Socjologii oraz Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego we współpracy z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora.

Koordynatorka: Magdalena Piejko
WSTĘP WOLNY

 

 

ZAMIESZKAĆ W DOMU. OPOLSKIE ODYSEJE wystawa plenerowa
4-13.07.2014, wernisaż: 4.07.2014, godz. 17.00
miejsce: Rynek
WSTĘP WOLNY

 

Plenerowa wystawa podsumowująca projekt badawczo-artystyczny realizowany przez studentów i pracowników Instytutu Sztuki oraz Instytutu Socjologii UO poświęcony zjawisku migracji zarobkowych na Opolszczyźnie.
Koordynatorzy: Grzegorz Gajos, Magdalena Hlawacz, Michał Wanke

Instytut Socjologii Uniwersytetu Opolskiego i Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego
OPOLSKIE ODYSEJE międzynarodowa konferencja naukowa
10.07.2014, godz. 10.00-16.00
miejsce: Centrum Szkoleniowo-Konferencyjne UMWO, ul. Piastowska 14
WSTĘP WOLNY

 

Konferencja naukowa Opolskie Odyseje, współorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego i Instytut Socjologii UO to spotkanie podsumowujące projekt badawczy o tej samej nazwie, prowadzony z wyko- rzystaniem jakościowych metod zaangażowanej socjologii oraz partycypacyjnych metod artystycznych na Opolszczyźnie przez badaczy i artystów z instytutów Socjologii i Sztuki UO. Na konferencji wystąpią zaproszeni goście z Polski i zagranicy, a referaty będą dotyczyć Opolszczyzny, migracji zarobkowych, ale także metod zaangażowanych artystycznie.

 

więcej >>> odyseje.uni.opole.pl

 

Koordynatorzy: Magdalena Piejko, Michał Wanke

 

 

INSTYTUT SZTUKI UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO

Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego
TAM I NIE ZAWSZE Z POWROTEM OPOLSKIE ODYSEJE interdyscyplinarna wystawa inauguracyjna
4-30.07.2014, pon.-pt. Godz. 10.00-16.00, wernisaż: 4.07.2014, godz. 18.00
miejsce: Instytut Sztuki UO, ul. Wrocławska 4
WSTĘP WOLNY

Wystawa prac studentów Instytutu Sztuki UO inspirowanych między innymi materiałami zebranymi podczas wywiadów z uczestnikami badań prowadzonych przez Instytut Socjologii UO poświęconych zjawisku migracji zarobkowych na Opolszczyźnie. Na wystawie eksponowane będą prace z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby, fotografii, multimediów oraz projektowania graficznego.
Koordynatorzy: Grzegorz Gajos, Magdalena Hlawacz

 

 

STATEK ODYSEUSZY plenerowa projekcja mappingowa
5-6.07.2014, godz. 22.30
miejsce: Stawek Barlickiego
WSTĘP WOLNY

 

Przestrzenna, plenerowa projekcja mappingowa będąca alegoryczną opowieścią o losach współczesnych Odyseuszy.
Koordynatorzy: Bartosz Posacki, Michał Misiura, Paulina Ptaszyńska

 

 

WIELKI POWRÓT otwarte, rodzinne warsztaty artystyczne
5.07.2014, godz. 12.00-16.00
miejsce: Stawek Barlickiego
WSTĘP WOLNY

 

W ramach warsztatów uczestnicy zbudują tratwy, które następnie zostaną zwodowane na stawku Barlickiego. Tratwa, prosty środek transportu wodnego, niegdyś wykorzystywany jako możliwość ucieczki, tym razem zostanie wykorzystany jako możliwość powrotu. Równolegle przewidywane jest konstruowanie niewielkich ruchomych platform, którymi będzie można poruszać się po lądzie wokół stawu.
Prowadzący: Ignacy Nowodworski, Michał Krawiec

 

 

GNIAZDO otwarte, rodzinne warsztaty artystyczne
6.07.2014, godz. 12.00-16.00
miejsce: Stawek Barlickiego
WSTĘP WOLNY

 

W ramach warsztatów uczestnicy zbudują schronienia – swego rodzaju azyle bezpieczeństwa dla osamotnionych Telemachów. Szałasowe osiedle będzie wzbogacone o tkane hamaki i kokony w różnorodnej formie, wykonane z tekstylnych ścinków.
Prowadzący: Ignacy Nowodworski, Michał Krawiec

 

 

MATADO otwarte, rodzinne warsztaty taneczno-ruchowe
6.07.2014, godz. 14.30-16.30
miejsce: Stawek Barlickiego
WSTĘP WOLNY

 

Warsztaty prowadzone przez tancerzy, skierowane do mieszkańcow miasta i regionu. Tematem warsztatów będą więzi rodzinne, kontakt i bliskość z drugim człowiekiem.
Prowadzące: Magda Wolnicka, Anna Dziedzic

 

 

MŁODZIEŻOWY DOM KULTURY

 

W ramach wakacyjnych działań z dziećmi i młodzieżą MDK przygotował serię działań artystycznych inspirowanych tematyką kresową oraz promocję książki Moja pamięć, mój czas i mój czyściec Władysława Żołnowskiego i spotkanie z autorem.

 

W tajemniczej krainie – warsztaty teatralno-plastyczne
30.06.2014, godz. 14.00-17.00
miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Strzelców Bytomskich 1
Działania inspirowane podaniami i baśniami kresowymi. Realizacja krótkich inscenizacji w planie żywym i lakowym oraz malowanie ilustracji z wyobraźni.

 

Ukraina nie zawsze zielona – warsztaty plastyczne
3.07.2014, godz. 14.00-17.00
miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Strzelców Bytomskich 1
Tworzenie ilustracji plastycznych inspirowanych fotografiami z Kresów.

Kresowe melodie – warsztaty muzyczne
7.07.2014, godz. 14.00-17.00
miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Strzelców Bytomskich 1
Nauka i wspólne śpiewanie kresowych piosenek.
Kulinaria zza Buga – warsztaty kulinarne
Działania inspirowane kuchnią kresową, przygotowywanie kresowych potraw

Moja pamięć, mój czas i mój czyściec – promocja książki
10.07.2014, godz. 14.00-17.00
miejsce: Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Strzelców Bytomskich 1
Promocja książki Władysława Żołnowskiego będącej zbiorem kresowych wspomnień Autora z lat dzieciństwa oraz spotkanie i rozmowy z Autorem.
Ludowe wycinanki – warsztat plastyczny
Tworzenie wycinanek z kresowymi motywami.

 

na wszystkie wydarzenia: WSTĘP WOLNY

 

 

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

 

Przystań tęsknoty
Dwanaście stacji – słuchowisko
30.06.-12.06.2014, godz. 13.00

miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Poemat Dwanaście stacji Tomasza Różyckiego przedstawia losy rodziny wyrwanej ze swojej ojczyzny z okolic Lwowa i przesiedlonej na zupełnie im obce tereny Opolszczyzny. Bohaterowi zostaje powierzona misja – jego wyprawa okazuje się podróżą nie tylko w przestrzeni, lecz także w czasie – powrotem do magicznych miejsc, przedmiotów, smaków i tajemnic dzieciństwa. W 2009 roku w studiu nagraniowym Radia Opole zostało zarejestrowane słuchowisko na podstawie poematu. Zapraszamy do poznania losów bohaterów Dwunastu stacji w interpretacji znanego aktora Bartosza Opani.

 

Dwanaście stacji Tomasza Różyckiego – wystawa
30-.06.-31.07.2014
miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Wystawa towarzyszyła premierze Dwunastu stacji T. Różyckiego w reż. M. Grabowskiego w Teatrze im. J. Kochanowskiego w Opolu. Na wystawę składają się zdjęcia dokumentujące obyczajowość, rozrywkę i pejzaże Opola i okolic z czasów, o których jest mowa w dziele opolskiego twórcy. Ekspozycja obejmuje 12 wielkoformatowych kartonów z wydrukowanymi fotografiami, udostępnionymi przez Muzeum Śląska Opolskiego i Aleksandrę Kroczak.

 

Rubinowa broszka – wystawa
30.06.-12.07.2014
miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Wystawa zabiera zbiory opracowane przez mieszkającego od wielu lat w holenderskim Tilburgu Andrzeja Skibniewskiego (inżyniera produkcji w Fujifilm). Na wystawę złożyły się znalezione w kuferku na strychu opolskiego domu pamiątki rodzinne: listy, pamiętniki, dokumenty. Rodzina Andrzeja Skibniewskiego wywodzi się ze Lwowa. W czasie wojny oraz w latach powojennych została rozproszona po różnych zakątkach świata. Na wystawie będzie można obejrzeć rodzinne archiwum Skibniewskiego i zawarte w nim pamiątki, zdjęcia z lat 1920-1949, listy, dokumenty. Wystawa ta jest swoistym zapisem starań Skibniewskiego, by odnaleźć swoją Itakę, bezpieczną przystań, dotrzeć do swoich korzeni, odnaleźć swoje miejsce w świecie.

 

Moja polska rodzina – czytanie w wykonaniu aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego
30.06.2014, godz. 17.00
miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Książka Moja polska rodzina to zbiór wspomnień Polaków mieszkających obecnie na wschodnich terenach dawnej Rzeczpospolitej. Książka jest zapisem historii związanych z rzeczywistością historyczną i polityczną czasów, w których rozgrywały się dramatyczne losy autorów a zarazem bohaterów wspomnień.

 

Listy z daleka – czytanie w wykonaniu aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego
2.07.2014, godz. 17.00
miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Aktorzy odczytają listy osób, którym zabrano ojczyznę, zesłano m. in. do Kazachstanu. Listy pochodzą z archiwum prywatnego Krystyny Rostockiej – prezesa Towarzystwa Naukowo-Społeczno-Kulturalnego Polonia-Kresy. Płynie z nich tęsknota, nieufność wobec nowej rzeczywistości, ale także ogromna wiara w Bożą opatrzność i wsparcie w sytuacji, w której przyszło im żyć.

 

Odyseja – warsztaty dla dzieci
1.07.2014, godz. 12.00-14.00
miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Minorytów 4

Podczas warsztatów dzieci wysłuchają mitu o Odyseuszu i wraz z nim wyruszą w podróż pełną niebezpieczeństw i zagadek. By tego dokonać, podczas warsztatów skonstruują łódź, dzięki której przemierzą bezkres oceanów. Po drodze czeka ich masa przygód: spotkanie z cyklopem, złą czarodziejką Kirke, z uwodzicielskimi syrenami, przerażającym potworem Scyllą i nimfą Kalipso. Po fascynujących przygodach powrócą swoimi łodziami do domu, do wytęsknionej Itaki.

 

na wszystkie wydarzenia: WSTĘP WOLNY

 

 

WOJEWÓDZKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA

 

Kresowianie na Opolszczyźnie – wystawa
4.06.-19.07.2014
miejsce: Galeria WuBePe, ul. Piastowska 18-20

Wspomnienia rodzinnego domu, trud wymuszonej podróży oraz budowania w innym miejscu nowej rzeczywistości to oś wystawy prezentowanej w Galerii WuBePe.
Wśród przybyłych z Kresów Wschodnich liczbą wyróżnili się mieszkańcy Biłki Szlacheckiej w powiecie lwowskim, których największa grupa osiadła w Grodźcu. Świadectwem drogi przesiedleńców, skazania ich na długą podróż w nieznane są zdjęcia autorstwa Stanisława Bobera dokumentujące dziewięciodniowy epizod  życia na torach w Ligocie pod Katowicami w lipcu 1945 r. Ważnym  dopełnieniem ikonografii są dokumenty oraz pamiątki skazanych na przymusową migrację, m.in. karty ewakuacyjne, akty nadania

 

Z KRESOWEGO ALBUMU – wystawa
9.06.-30.08.2014
miejsce: Galeria WuBePe, ul. Piastowska 18-20
Wystawa pokazuje zdjęcia, pocztówki i dokumenty prywatne ludzi, którzy po II wojnie światowej, w 1945 i 1946 roku musieli opuścić swoje rodzinne miejscowości i zacząć wszystko od nowa.

 

WSTĘP WOLNY

 

 

MUZEUM WSI OPOLSKIEJ

 

Huculska sztuka ludowa – z Kołomyi na Śląsk – spotkanie multimedialne z artystami
miejsce: Muzeum Wsi Opolskiej, ul. Wrocławska 174 (chałupa ze Starego Lasu 65) 30.06.2014 i 7.07.2014, godz. 11.00-13.00

Rozmowa „on line” za pomocą komunikatora internetowego między Muzeum Rzemiosła i Sztuki Ludowej Huculszczyzny i Pokucia w Kołomyi, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu i Muzeum  Wsi Opolskiej w Opolu dotyczyć będzie tematyki dawnej i współczesnej huculskiej sztuki ludowej, historii wybranych twórców ludowych (na przykładzie p. Wożniaka), recepcji huculskiej sztuki ludowej na Śląskuoraz  działalności muzeów w zakresie popularyzacji tej sztuki.

moderatorzy: Kołomyja – Jarosława Tkaczuk, Wrocław – Dorota Jasnowska, Opole – Bogdan Jasiński i Helena Wojtasik (Prezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych); zaproszeni goście – zwiedzający ekspozycje muzealne.

 

WSTĘP WOLNY

 

 

MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO

 

Śląska odyseja – spotkanie z gośćmi z Texasu
30.06.2014, godz. 18.00
miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego – gmach główny

To kolejna wizyta potomków emigrantów ludności śląskiej do Ameryki w XIX wieku. Spotkanie ma ukazać dalsze ich losy na podstawie obrazów z wystawy Śląscy Teksańczycy. Wczoraj i dziś.

 

Wędrówka Odyseusza po Odrze – warsztaty plastyczne dla dzieci
2.07.2014. godz. 10.00-12.00 i 12.00-14.00
miejsce: Muzeum Śląska Opolskiego – gmach główny
Warsztaty przybliżające  młodym odbiorcom  ideę rzeki jako szlaku komunikacyjnego połączone z zabawą i  działaniami praktycznymi.

 

WSTĘP WOLNY

 

 

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

 

Wszystkie świata strony – wideo-instalacja
Preludium 4. Biennale Ars Polonia
7.07.2014, godz. 10.00-18.00
miejsce: Stół przed Galerią Sztuki Współczesnej, Pl. Teatralny 12
WSTĘP WOLNY

 

Wideo-instalacja Wszystkie świata strony będzie projektem ukazującym „archeologię” twórczości poszczególnych artystów. Odbiorcę, tak samo jak dzieło sztuki przedstawione w kontekście galerii, interesuje dzieło sztuki w wewnętrznym i zewnętrznym kontekście życia danego twórcy. Instalacja będzie prezentacją przeprowadzonych rozmów z artystami polskimi, mieszkającymi poza granicami kraju, nawiązujących tematycznie do ich biografii. Artyści określą bezpośrednie lub pośrednie powody emigracji. Kuratorka podejmie próbę opisania jak fakt ten wpływa na międzynarodową dynamikę życia intelektualno-kulturalnego. Organizator zachęca do wysłuchania oraz interakcji z zaproponowanym materiałem audio/wideo.

Kuratorka Biennale: Małgorzata Sady, koordynatorka: Agnieszka Dela-Kropiowska

 

 

 

STOWARZYSZENIE OPOLSKA BLOGOSFERA KULINARNA

 

Odyseja smaków – warsztaty kulinarne
12.07.2014, godz. 12.00-15.00
miejsce: PUB Ostrówek

ZAPISY: ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: krystyna.gerc@gmail.com z dopiskiem (ODYSEJA SMAKÓW)
WSTĘP WOLNY

Większość z nas ma swój ulubiony smak z dzieciństwa, albo potrawę, którą przygotowuje zawsze przy rozmaitych okazjach rodzinnych lub danie kojarzące się z domem. Smaki są jak mapa, którą każdy z nas nosi w sobie. Dzięki nim możemy podróżować w czasie i przestrzeni. Wspólnie z członkiniami Opolskiej Blogosfery Kulinarnej wyruszycie w podróż do niezapomnianej krainy smaków, zapachów i kolorów. No a że przy wspólnym gotowaniu najlepiej się gada, wraz ze smakami powrócą historie, te z przeszłości – odległe i te codzienne, związane ze smakowaniem świata.

Amelia: Sałatka jarzynowa wczoraj i dziś. Ta powszechna w całej Polsce potrawa nie zawsze tak samo wygląda w każdym domu, banalnie prosta – przygotowują ją nawet dzieci, a smak przenosi nas do świata, który jest już historią.

Krysia: Ryby w moim domu rodzinnym były delicją. Jedząc ryby za każdym razem z utęsknieniem wracam w rodzinne strony. Kiedy bardzo tęsknie – jem …

 

SZYBUJĄCE ORŁY

Migrujące tablice
28-29.06.2014, godz. 14.00-17.00
miejsce: Plac Kopernika

 

Każdy z nas ma swoje wyobrażenie wędrówki, a jak o migracji myślą Opolanie? Na ruchomych planszach rozstawionych w centrum miasta przechodnie będą mogli zapisać swoje skojarzenia związane z migracją w kontekście społeczności lokalnej.

 

Meeting-the-Odyssey2