_DSC9775

autor Marta Guśniowska

reżyseria  Petr Nosálek

scenografia Eva Farkašová 

muzyka Piotr Klimek


OBSADA:

Anna Jarota

Mariola Ordak-Świątkiewicz

Krzysztof Jarota

Tomasz Szczygielski

Andrzej Szymański


prapremiera 8 lutego 2009

wznowienie 28 sierpnia 2021

25 zł Ulgowy / 27 zł Normalny / 23 zł Grupowy (grupa min. 20 osób)
wiek odbiorców: od 4 lat
czas trwania: 55 min

„O mniejszych braciszkach Św. Franciszka”, to obsypana nagrodami, urocza, bajkowa i pełna humoru opowieść o przygodach Franciszka z Asyżu. Nie bez powodu Św. Franciszek uznany został za patrona zwierząt i ekologii – Franciszek kochał cały świat, a zwłaszcza wszystkich jego „mniejszych” mieszkańców.

 

W naszej sztuce, Św. Franciszek wędruje po świecie, a na swojej drodze spotyka ludzi i zwierzęta. Dla wszystkich jest dobry: godzi skłóconych, pociesza smutnych, rozbawia ponurych. Kaczki, osły czy wilki, z którymi rozmawia, dają mu się przekonać, że nie warto być zarozumiałym, upartym czy kłótliwym. Ze wspomnianymi „braćmi mniejszymi”, Franciszkowi udaje się porozumieć. Ale czy tak łatwo pójdzie mu w kontaktach z ludźmi? Z nami idzie mu trochę gorzej… Może więc wszyscy powinniśmy zobaczyć ten spektakl, żeby wyciągnąć dla siebie lekcję?

 

Komiczne dialogi i sytuacje, a także mocno zarysowane charaktery, z pewnością wzbudzą w widzach wiele pozytywnych emocji, radości i śmiechu. Zapraszamy więc, nie tylko dzieci, choć to głównie z myślą o nich powstała ta mądra realizacja. Spektakl adresowany jest do dzieci od 4 roku życia i umiejętnie wplata interakcje z najmłodszymi widzami. Ale każdemu z nas przyda się taka lekcja dobroci, czułości i troski, jaką obserwujemy u bohatera spektaklu wobec wszelkich żyjących istot.


 

NAGRODY i WYRÓŻNIENIA:

  • Nagroda za spektakl – XXIV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (Opole 2009)
  • Nagroda dla Petra Nosálka za reżyserię – XXIV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (Opole 2009)
  • Nagroda dla Piotra Krzysztofa Klimka za muzykę – XXIV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (Opole 2009)
  • Nagroda dla Evy Farkašovej za scenografię – XXIV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (Opole 2009)
  • Wyróżnienie aktorskie dla Tomasza Szczygielskiego za role w przedstawieniu – XXIV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek (Opole 2009)
  • przedstawienie zostało zakwalifikowane do finału XV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU NA WYSTAWIENIE POLSKIEJ SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy współudziale Teatru Narodowego i Związku Artystów Scen Polskich. Spektakl został zakwalifikowany do finału spośród 77 przedstawień zgłoszonych przez teatry dramatyczne i lalkowe z całego kraju. Wyróżnienia w swojej dziedzinie twórczości otrzymali: Marta Guśniowska (autorka tekstu), Eva Farkašová (autorka scenografii) oraz Tomasz Szczygielski (aktor)
  • Dyplom specjalny za rozegranie spektaklu w założeniu retrospektywnym oraz za umiejętność nawiązania interakcji z najmłodszymi widzami – 4. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Współczesnych dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY w Poznaniu (2009)

O mniejszych braciszkach Św. Franciszka_afiszprojekt graficzny, fotografia: Grzegorz Gajos

 

fot. Grzegorz Gajos